Niecodzienny kurs odbył się we wtorek, 9 stycznia, w Zielonej Górze. Zorganizowała go policja przy wsparciu zielonogórskiego magistratu. Osoby niewidome oraz niedowidzące uczyły się samoobrony pod okiem mistrza ju jitsu Eugeniusza Sikory.

W kursie wzięli udział podopieczni fundacji „Szansa dla niewidomych”. Osoby niewidome i niedowidzące są potencjalnymi ofiarami. Ich niepełnosprawność ułatwia okradzenie. Zielonogórska policja postanowiła pomóc niewidomym i tak powstał pomysł kursu samoobrony.

Chętnych do udziału w szkoleniu nie zabrakło. – To daje mi większą pewność siebie – przyznaje Dariusz Kuciński, uczestnik szkolenia. Razem z Wojciechem Jędrejem uczy się samoobrony pod okiem mistrza ju jitsu Eugeniusza Sikory. I trzeba przyznać, że nie ma dla nich żadnej taryfy ulgowej. Jest za to wycisk i powtarzanie chwytów oraz dźwigni.

Uczestnicy ćwiczą w pocie czoła szlifując techniki uwalniania się np. z duszenia czy też przechodzenia po oswobodzeniu z uścisku do wielu różnych dźwigni. Uwaga- zadają również ciosy.

- Staramy się nauczyć jak najwięcej i widać, że uczestnicy w miarę postępów stają się coraz bardziej pewni siebie – mówi dla poscigi.pl instruktorka Aldona Twaróg. Kurs to nie zabawa. Uczestnicy poznają sprytne uniki oraz bolesne chwyty. – Nie jest łatwo. Opanowanie samoobrony trudna sztuka – przyznaje W. Jędrej.

Zorganizowanie tego wyjątkowego szkolenia wymagało także odpowiedniego przygotowania ze strony trenerów. - Doskonalone są techniki samoobrony możliwe do zastosowania głównie w pozycji stojącej – tłumaczy podinsp. Małgorzata Barska z zespołu prasowego zielonogórskiej policji.

 

 

Szukaj

Zaginieni

Zaginął Bogdan Wilczewski. Zniknął w styczniu

 

Żagańska policja poszukuje zaginionego Bogdana Wilczewskiego. Mężczyzna ostatni raz był widziany 30 stycznia br.

Więcej…

Listy gończe

Zbiegły więzień Adrian P. zatrzymany

 

W poniedziałek, 27 listopada, w Legnicy policjanci zatrzymali poszukiwanego od tygodnia zbiegłego więźnia 27-letniego Adriana P.

Więcej…