Jechał po pijanemu. Spowodował wypadek, w którym zabił dwie osoby, a jedna została ciężko ranna, pójdzie do więzienia na 5,5 roku. Prawo jazdy straci na 10 lat. Tak uznał wschowski sąd. Prokuratura uznała wyrok za bulwersujący i zaskarżyła go. Zgodnie z zasadami zaostrzania kar dla pijanych kierowców chciała 10,5 roku więzienia. Sąd odrzucił zaskarżenie prokuratury.

Do tragedii doszło 4 lipca 2009 r. w jednej z miejscowości powiatu wschowskiego. Pijany 27-latek jechał BMW mając 2,2 promila alkoholu we krwi. Jadąc slalomem, zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z volkswagenem passatem. Potem zjechał do rowu melioracyjnego uderzając w betonowy krąg. Zginęło dwóch pasażerów BMW. Trzecia osoba została ciężko ranna. Podczas śledztwa okazało się, że mężczyzna prowadził mimo sądowego zakazu.

3 marca b.r. wschowski sąd uznał 27-latka winnym. Skazał go na 5 i pół roku więzienia i zabrał mu prawo jazdy na 10 lat. Z wyrokiem nie zgodził się oskarżyciel posiłkowy i prokuratura uznając go za bulwersujący.

We wniesionej apelacji oskarżyciel posiłkowy zarzucił wyrokowi rażącą niewspółmierność kary w szczególności do stopnia zawinienia oraz stopnia społecznej szkodliwości czynu. Wnioskował o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez wymierzenie oskarżonemu kary więzienia w górnych granicach. Czyn, którego dopuścił się oskarżony jest zagrożony karą do 12 lat więzienia.

Prokurator Rejonowy we Wschowie również zaskarżył wyrok Sądu. Uznał, że kara wymierzona oskarżonemu, z uwagi na swą łagodność nie jest karą sprawiedliwą. Wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku żądając 10 lat i pół roku więzienia dla 27-latka.

28 czerwca sąd II Instancji utrzymał w mocy zaskarżony przez prokuratora, oskarżycielkę posiłkową i obrońcę oskarżonego wyrok Sądu Rejonowego we Wschowie. Uzasadniając wyrok sąd II instancji wskazał, że okolicznościami obciążającymi oskarżonego była jego uprzednia karalność i także umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruch lądowym przez jazdę slalomem i przekroczenie dozwolonej prędkości na terenie zabudowanym.

Okolicznością łagodzącą była postawa sprawcy, który po początkowej próbie przerzucenia odpowiedzialności na inną osobę, przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i nie utrudnił prowadzonego postępowania. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego kara wymierzona oskarżonemu nosi cechy kary sprawiedliwiej i adekwatnej do zaistniałego stopnia zawinienia i wszystkich okoliczności zarzucanych oskarżonemu czynów.

Sąd orzekł, że należy pamiętać o wszystkich okolicznościach obciążających zarówno oskarżonego, jak i znacznego stopnia zawinienia samych pokrzywdzonych, którzy sami wsiedli do auta pijanego kierowcy, wcześniej z nim pijąc. Co więcej, pokrzywdzeni nie zadbali o to, aby zapiąć pasy bezpieczeństwa.

Zielonogórska Prokuratura Okręgowa podkreśla, że brak zapięcia pasów obciąża kierowcę. Zgodnie z przepisami, na kierowcy spoczywa obowiązek zadbania o to, aby jego pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa.

Zdaniem Sądu Okręgowego czas ten wystarczy, aby nauczyć oskarżonego, by nigdy w życiu nie siadał za kierownicą jakiegokolwiek pojazdu, po uprzednim spożyciu alkoholu.

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze przypomina o wdrożeniu zaostrzonej polityki karnej wobec kierujących w stanie nietrzeźwości sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Jej przejawem są:

- częstsze niż dotychczas składanie do sądu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym,

- wnoszenie do sądów o surowszy wymiar kary, z reguły o karę bezwzględną pozbawienia wolności,

- składanie do sądów środków odwoławczych w przypadkach nieuwzględnienia wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania oraz

- apelacji w każdym przypadku rażącej niewspółmierności orzeczonej kary pozbawienia wolności za wypadek ze skutkiem śmiertelnym.

Szukaj

Mercede_mala

Zaginieni

Zaginął Ryszard Staryńszczak z Zielonej Góry

 

Zielonogórska policja poszukuje zaginionego Ryszarda Staryńszczaka. To mieszkaniec noclegowni przy ul. Bema. Zaginął w listopadzie ub.r.

Więcej…

Listy gończe

Zbiegły więzień Adrian P. zatrzymany

 

W poniedziałek, 27 listopada, w Legnicy policjanci zatrzymali poszukiwanego od tygodnia zbiegłego więźnia 27-letniego Adriana P.

Więcej…