W czwartek 1 czerwca w sali konferencyjnej zielonogórskiego sądu okręgowego odbyła się  pierwsza konferencja w ramach Zielonogórskiego Salonu Mediacji „Mediacja – rozwiązanie korzystne dla Stron i Sądu”.

Osobą odpowiedzialną za organizację konferencji z ramienia zielonogórskiego sądu była sędzia sądu okręgowego Beata Reichert, koordynator ds. mediacji. Gości przywitał prezes Sądu Okręgowego w Zielonej Górze Bogumił Hoszowski. Na sali pojawili się sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni oraz kuratorzy zainteresowani mediacją jako sposobem rozwiązywania sporów bez udziału sądu.

Diagnozę stosowania mediacji oraz przyczyn jej zbyt niskiej popularności omówiła zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości, dr Aneta Jakubik-Mirończuk. Niestety mediacja nie jest chętnie wykorzystywana. Mało kto zdaje siebie sprawę z faktu, że zamiast procesować się, wiele problemów można załatwić właśnie podczas negocjanci, bez konieczności zakładania spraw sądowych. Jest to również rozwiązanie tańsze i o wiele mniej stresujące.

O tym kogo i w jaki sposób przekonywać do mediacji mówił koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, sędzia Piotr Marciniak. O roli mediatora, osobowości, granicach etycznych oraz o umiejętnościach mówił prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, radca prawny, mediator gospodarczy i sądowy Maciej Bobrowicz

Na temat psychologiczne aspektów mediacji wypowiadała się Katarzyna Kijowska, sędzia zielonogórskiego sądu okręgowego, pracownik dydaktyczny współpracujący z Uniwersytetem Zielonogórskim.

Na koniec były pytania oraz dyskusja. 

 

Szukaj

Mercede_mala

Zaginieni

Wojciech Czapiewski wracał busem z pracy w Holandii i zaginął

 

Słubiccy policjanci poszukują zaginionego Wojciecha Czapiewskiego z Chojnic. Mężczyzna wracał z pracy w Holandii. 

Więcej…

Listy gończe

Ucieczka więźnia. Policja szuka 27-letniego zbiega

 

Wschowska policja prowadzi poszukiwania 27-letniego Adriana P. z Legnicy , który w poniedziałek, 20 listopada, tuż po godzinie 10.00 uciekł z terenu jednego ze sławskich przedsiębiorstw. Odbywał karę więzienia w systemie półotwartym.

Więcej…