W niedzielę, 30 maja, odbyły się miejskie obchody 61. Rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Z tej okazji odsłonięto pamiątkowy mural na budynku przy ul. Kościelnej.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji obrońców Domu Katolickiego w Kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej. Po modlitwie złożono kwiaty przy grobie księdza Kazimierza Michalskiego i odsłonięto mural upamiętniający Wydarzenia Zielonogórskie 1960 roku znajdujący się na budynku przy ul. Kościelnej.
Bohaterom Wydarzeń wręczono odznaczenia przyznane przez prezydenta Polski.
30 maja 1960 r. demonstranci broniący Domu Katolickiego starli się z milicją. W ruch poszły pałki, gaz łzawiący i kamienie. Setki osób aresztowano. To były największe rozruchy w dziejach powojennej Zielonej Góry. W czasach PRL władze chciały je wymazać z pamięci zielonogórzan.
Ksiądz Kazimierz Michalski były więzień obozu koncentracyjnego w Dachau przeszkadzał komunistom z powodzeniem organizując życie społeczne w powojennej Zielonej Górze. W 1953 r. władze wygnały go miasta.
Proboszcz wrócił po odwilży w 1956 r. Jednak konflikt z władzami powrócił ze zdwojoną siłą gdy władze, po usunięciu religii ze szkół, postanowiły odebrać parafii poewangelicki Dom Katolicki (dzisiaj budynek Filharmonii Zielonogórskiej). Ks. Michalski nie chciał do tego dopuścić, wysyłając petycje. Jednak władze przystąpiły do rozwiązania siłowego. Tak 30 maja 1960 r. doszło do Wydarzeń Zielonogórskich, czyli największych rozruchów w dziejach miasta.