Akcja na ulicy w Zielonej Górze. Antyterroryści zatrzymali mężczyznę jadącego samochodem

To była duża akcja białostockiego CBA i olsztyńskiego CBŚP. Zatrzymane cztery osoby, w tym w Zielonej Górze. Rozbito szajkę zajmującą się wyłudzeniami lub próbami wyłudzenia ponad 150 milionów złotych z podatku VAT.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Białegostoku wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa wyłudziła lub też próbowała wyłudzić z budżetu państwa zwroty z podatku VAT idące w setki milionów złotych. Akcja miała charakter ogólnopolski. Funkcjonariusze działali na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz opolskiego.

Na pewno jedna z osób została widowiskowo zatrzymana na ulicy w Zielonej Górze. Funkcjonariusze CBŚP w kominiarkach podjechali do samochodu mężczyzny, zablokowali go i otoczyli. Agenci CBA oraz funkcjonariusze CBŚP przeszukali m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych zabezpieczając nośniki danych i dokumentację księgową firm wykorzystywanych w przestępczej działalności.

Zatrzymani zostali przewiezieni do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty.

Akcja ma związek ze śledztwem dotyczącym działającej od stycznia 2015 r. do grudnia 2016 r. na terenie Polski, Niemiec i Estonii, zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu wyłudzenia podatku VAT. Zarzuty usłyszało już 21 osób. Dotyczą próby wyłudzenia ponad 150 mln zł, zaś wartość stwierdzonych fikcyjnych faktur to ponad 750 mln zł. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone są kolejne zatrzymania.