Akcja „Zero tolerancji”. Ile mandatów wypisała zielonogórska drogówka?

Akcja pod nazwa „Zero tolerancji” odbyła się we wtorek, 18 czerwca. Policjanci z zielonogórskiej drogówki wspólnie z prewencją skontrolowali 125 kierowców.

Podczas akcji policjanci wypisali mandaty dla 83 kierujących. Z tego 82 zostało ukaranych za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. – Jeden kierowca stracił prawo jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h – mówi asp. szt. Andrzej Gramatyka, naczelnik zielonogórskiej drogówki.

Drugi kierowca stracił prawo jazdy za spowodowanie wypadku na ul. Sienkiewicza prowadząc pod wpływem marihuany. Uderzył renault w dom.

Podczas akcji policjanci skontrolowali trzeźwość ponad 500 kierowców. – Wszyscy byli trzeźwi, co oczywiście bardzo cieszy – mówi asp. szt. Gramatyka.

Akcja „Zero tolerancji” jak wskazuje jej nazwa oznacza to, że piraci drogowi muszą liczyć się z surowymi mandatami. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla kierujących łamiących przepisy na drogach. Tym, którzy spowodują zagrożenie na drodze policjanci będą zatrzymywać prawa jazdy.

Od lat przyczyny główne wypadków to zbyt szybka jazda, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. W tym roku na lubuskich drogach doszło do 253 wypadków, w których zginęło 39 osób, a 289 zostało rannych.