Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Chodzi o współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim (ZDJĘCIA)

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce i rektor UZ prof. dr. hab. Wojciech Strzyżewski. fot. poscigi.pl

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, w czwartek, 2 lutego, odwiedził Zielona Góra. Wizyta odbyła się na zaproszenie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ambasador spotkał również wiceprezydentem Zielonej Góry Krzysztofem Kaliszukiem oraz rektorem prof. dr. hab. Wojciechem Strzyżewskim.

Celem wizyty było m.in. pogłębienie współpracy między zielonogórską uczelnią a placówkami edukacyjnymi w Rwandzie. Ale nie tylko! Okazuje się, że władze afrykańskiego kraju są zainteresowane doświadczeniami Zielonej Góry w kwestii rozwoju zielonych technologii.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

– W naszym kraju Zielona Góra jest najbardziej zaawansowanym miastem w kwestii elektromobilności. Do końca tego roku będziemy mieli 80 proc. elektrycznych autobusów. Rwanda chce skorzystać z tych doświadczeń, szczególnie że, jako pierwsze miasto w Polsce będziemy mieli dla nich zapewnione dostarczanie energii elektrycznej w 100 proc. ze słońca – mówi mówi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Polskie autobusy elektryczne w Rwandzie?

Odbędzie się to przez system farm fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Współpraca może przyczynić się do tego, że niedługo w Rwandzie będą jeździły polskie autobusy elektryczne z polskimi ładowarkami oraz oprogramowaniem dla farm fotowoltaicznych i magazynów. – Zielona Góra liczy na wizytę przedstawicieli rządu Rwandy w tej sprawie – mówi wiceprezydent Kaliszuk. .

Polska jest najpopularniejszym miejscem zagranicznych studiów dla młodych ludzi z Rwandy. Już teraz uczy się u nas ponad tysiąc obywateli tego kraju.

UZ z umową dotycząca współpracy

– Polska może potencjalnie stać się miejscem, które będzie promieniowało na całą Unię Europejską pod względem współpracy edukacyjnej z Rwandą – uważa rektor Wojciech Strzyżewski.

W styczniu 2023 r. została podpisana umowa kooperacyjna między zielonogórską uczelnią a Institut d’Enseignement Superie (INES Ruhengeri). W ramach umowy placówki będą wspierały wymianę międzynarodową studentów i kadry akademickiej, ale też wspólnie doskonaliły programy i metody nauczania.

Uniwersytet Zielonogórski współpracuje obecnie z ponad 160 uczelniami w 36 krajach na całym świecie, m.in. ośrodkami w Chinach, Wietnamie czy Jordanii.