Toyota Zielona Góra

Chciał ustawić wynik meczu piłkarskiego Lechii Zielona Góra z Polonią Bytom i na tym zarobić. Obiecywał łapówkę. Prokuratura postawiła mu zarzuty

Decyzją Sądu 37-letni obywatel Mołdawii najbliższe trzy miesiące spędzi w odosobnieniu. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Prokurator 1 Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze postawiła zarzuty korupcyjne 37-letniemu obywatelowi Mołdawii. Na początku maja chciał skorumpować dyrektora klubu piłkarskiego Lechii Zielona Góra obiecując mu pieniądze za korzystne rozstrzygnięcie piłkarskiego meczu z Polonią Bytom. Klub niezwłocznie poinformował o sprawie policję, która przeprowadziła dalsze czynności operacyjne i procesowe. 37-latek decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Cała sprawa miała miejsce na początku maja. Do dyrektora klubu piłkarskiego Lechii Zielona Góra zgłosił się mężczyzna i zaproponował osobom nim zarządzającym łapówkę za ustalony wynik meczu piłki nożnej z Polonią Bytom. Piłkarski przekręt miał polegać na tym, że w pierwszej połowie meczu miały wpaść co najmniej trzy bramki. To miało gwarantować udzielającemu obietnicy korupcyjnej oraz innym osobom zysk w międzynarodowych firmach bukmacherskich.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Zielona Góra. Wynik meczu za łapówkę

Z wysokim prawdopodobieństwem ten proceder został podjęty w ramach zjawiska „Match-fixing”,  czyli osiągania wysokich zysków w internetowych firmach bukmacherskich przez uczestników takich zakładów. Zjawisko to polega na typowaniu przez uczestników określonej liczby bramek. Aktualnie jest ono wykorzystywane przez grupy przestępcze do osiągania ogromnych zysków już w zakresie obstawiania przebiegu rozgrywek sportowych, a nie nawet ich finalnego wyniku.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją komendy wojewódzkiej w Gorzowie przez wiele dni pracowali prowadzili działania operacyjne za mężczyzną. – Istniała obawa, że obcokrajowiec może opuścić granice naszego kraju. Tak się jednak nie stało – mówi podinsp. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji. W dniu, 17 maja, został zatrzymany 37-letni obywatel Mołdawii. Usłyszał zarzut związany z obietnicą łapówki w zamian za ustawienie wyniku meczu piłkarskiego.

Zielonogórska prokuratura okręgowa wnioskowała w tej sprawie o areszt. Decyzją Sądu 37-letni obywatel Mołdawii najbliższe trzy miesiące spędzi w odosobnieniu. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Warto pamiętać, aby kluby, które mogą lub mogły mieć kontakt z obcokrajowcem składającemu podobne korzyści korupcyjne, proszone są o kontakt z lubuską policją bądź zielonogórska prokuraturą okręgową.

Eko pol - Poscigi.pl