Gorzowska prokuratura rejonowa zakończyła śledztwo w sprawie przestępczej działalności dwóch diagnostów. w okresie od 13 do 23 maja 2023 r. w zamian za łapówki poświadczali nieprawdę o przeprowadzeniu badań technicznych samochodów. Oskarżeni wielokrotnie w systemie CEPiK potwierdzali wykonanie okresowego badania technicznego pojazdów mimo, że w rzeczywistości takich badań nie przeprowadzali.
Działania oskarżonych dotyczyły łącznie 93 pojazdów. Wystawiane przez diagnostów zaświadczenia umożliwiały właścicielom tych pojazdów korzystanie z nich bez rzeczywistej weryfikacji ich stanu technicznego.
Diagnostom 64-letniemu Krzysztofowi N. i 48-letniemu Remigiuszowi J. zarzucono popełnienie przestępstw przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie prawa jakim jest poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Grozi im za to kara do 10 lat więzienia. Obaj przyznali się do zarzutów, a w swoich wyjaśnieniach potwierdzili okoliczności ujawnione w toku śledztwa. Złożyli też wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Wobec takiej postawy podejrzanych prokurator skierował do sądu wniosek o ich skazanie bez przeprowadzenia rozprawy.
W dalszym ciągu prowadzone jest śledztwo w sprawie wręczenia korzyści majątkowej diagnostom przez właścicieli i użytkowników pojazdów w zamian za odstąpienie od przeprowadzenie badania technicznego pojazdów i poświadczenie nieprawdy w zakresie stwierdzenia jego wykonania mimo, że w rzeczywistości takich badań nie przeprowadzali. Na podkreślenie zasługuje fakt, że tego rodzaju przestępstwa naruszają nie tylko zasady prawa, ale także fundamentalne reguły bezpieczeństwa publicznego. Pojazdy, które nie przeszły rzetelnych badań technicznych, mogą stanowić realne zagrożenie na drogach.