W poniedziałek, 31 lipca, o 16.00 odbędzie się otwarcie kultowego Kaczego Dołu. O przebudowę zabiegali radni Filip Czeszyk i Paweł Wysocki. W 2021 r. podczas konsultacji mieszkańcy wskazali atrakcje. wybrano tor parkour, zjeżdżalnię skarpową oraz ławko-huśtawki.
To miejsce wygląda fantastycznie – mówi z radością radny Filip Czeszyk. Zielona Góra zyskała wyjątkową przestrzeń do działań animacyjnych i kulturalnych. – Będzie promować street art, jednym z jej elementów jest sąsiednia Tancbuda, gdzie uczymy tańca hip-hop. Na otwarciu nie może zabraknąć graffiti i deskorolek – wymienia radny Czeszyk.
Otwarcie Kaczego Dołu
Warsztaty deskorolkowe i pokazy poprowadzi Rafał Rembowski. Na Graffiti Jam zaprosi Łukasz Chwałek. Uczestnicy wykonają je na betonowych elementach na torze do parkouru. – Chcemy nadać miejscu określony charakter i wyeksponować sztukę uliczną. Mam nadzieję, że mieszkańcy uszanują to miejsce – mówi F. Czeszyk.
Klub Harpagan zorganizuje turniej speeedrowerowy o puchar prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego. – Chcemy, aby dzieci z Osiedla Słonecznego, ale i z innych części miasta, wzięły w nim udział – mówi Agnieszka Bujanowska z Harpagana, która zgłosiła do budżetu obywatelskiego projekt budowy ogólnodostępnego toru. I zapowiada: – Pokażemy od kuchni o co chodzi w tym niszowym, ale ciekawym sporcie.
Lena Pilonis z zielonogórskiego „Konkretu” zaprosi do wspólnej zabawy na boisku do koszykówki podczas popularnej gry w bule. – To propozycja dla seniorów i młodzieży, drużyn będzie tyle, ilu chętnych do gry – zapewnia L. Pilonis.
Kaczy Dół dla wszystkich
Na Kaczym Dole obok ławek i huśtawek powstała specjalna siłownia ze sprzętem do rehabilitacji układu ruchowego. – Fizjoterapeuta i trener Bernard Barski podczas 40-minutowego treningu pokaże seniorom jak korzystać ze sprzętu i jakich ruchów w trakcie ćwiczeń unikać w podeszłym wieku – mówi radny Paweł Wysocki.
W Strefie Falubaziaka dzieciaki spotkają MotoMysz i juniorów ze szkółki Falubazu. W planie są animacje, gry, zabawy, kolorowanki i malowanie twarzy.
Obiekt na Osiedlu Słonecznym przez lata był chętnie odwiedzany przez starszych i młodszych zielonogórzan. Czas jednak zrobił swoje, miejsce wymagało pilnego remontu. Po zmianach jest mniej betonu. Cały teren od osiedla ogrodzono drzewami i krzewami. Pojawiły się leżaki, ławeczki i monitoring.
Na Kaczym Dole zrealizowano dwa zwycięskie projekty z budżetu obywatelskiego – budowę toru speedrowerowego oraz bike parku – profesjonalnego pumptracku do jazdy na rowerach, deskorolkach i hulajnogach.