26 sierpnia w godzinach 5:00-8:00 na terenie powiatu gostyńskiego funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału Prewencji oraz podległych posterunków Policji przeprowadzili akcję „TRZEŹWOŚĆ”.
Podczas trzygodzinnych działań prowadzonych na terenie całego powiatu zaangażowani w działana policjanci przeprowadzili 1713 badań trzeźwości. Efektem ich działań było zatrzymanie dwóch nietrzeźwych kierujących.
Pierwszego nieodpowiedzialnego kierowcę zatrzymali w miejscowości Kaczagórka policjanci posterunku Policji w Borku Wielkopolskim. 30-letni motorowerzysta z powiatu krotoszyńskiego w trakcie badania trzeźwości wydmuchał 1,6 promila alkoholu. W konsekwencji 30-latkowi za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz przepadek pojazdu którym kierował lub jego równowartości.
Natomiast kilka minut po godzinie 8 policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego KPP Gostyń zatrzymali do kontroli drogowej na ul. Sikorskiego w Gostyniu pojazd marki Mercedes. Po otworzeniu drzwi pojazdu z wnętrza czuć było woń alkoholu. Przeprowadzone badanie trzeźwości 41-latka z powiatu gostyńskiego wykazało 0,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że kierujący posiada aktywny sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który nałożony został na niego w związku z wcześniejszym kierowaniem autem pod wpływem alkoholu. Wobec wymienionego zastosowany zostanie tryb przyspieszony. Mężczyźnie za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na kolejne kilka lat.