Jak zrobić szampon?

Samodzielne przygotowanie szamponu wcale nie musi być trudne. Ten naturalny kosmetyk może poprawić kondycję skóry głowy i pozytywnie wpłynąć na wygląd włosów. O czym warto pamiętać podczas robienia szamponu i jak go przygotować?

Wybór szamponu a rodzaj włosów

Warto pamiętać o tym, że szampon dobiera się do potrzeb skóry głowy, a nie samych włosów. W poprawie ich kondycji najważniejszą rolę odgrywają odżywki oraz maski razem z dodatkową pielęgnacją, np. serum do zabezpieczania końcówek. 

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Jeśli skóra głowy ma tendencję do szybkiego przetłuszczania się, do pielęgnacji możemy włączyć składniki, które pomogą w regulacji pracy gruczołów łojowych. Sprawdzi się dodatek pokrzywy, skrzypu polnego czy szałwii. Możemy również sięgnąć po szampon zwiększający objętość

W przypadku suchej skóry głowy warto zadbać o odpowiednie nawilżenie, co może pomóc  w uniknięciu ewentualnych problemów z łupieżem czy uczuciem nieprzyjemnego podrażnienia. Dodanie do szamponu aloesu, gliceryny roślinnej czy odrobiny oleju z awokado może pozytywnie wpłynąć na nawilżenie skóry. 

W przypadku włosów farbowanych domowy szampon również będzie dobrym rozwiązaniem. Brak silnych detergentów może ograniczyć nadmierne wypłukiwanie się koloru. Do samodzielnie przygotowanego szamponu możemy dodać proteiny ryżowe czy hydrolat z róży, które mają właściwości ochronne i nawilżające. 

Domowy szampon – po jakie składniki warto sięgnąć?

Istnieje kilka grup naturalnych produktów, które w zależności od naszych potrzeb i preferencji, sprawdzą się do przygotowania naturalnego szamponu w domowym zaciszu. To m.in.:

  • baza myjąca – szampon możemy stworzyć na bazie gotowej mieszanki myjącej. Sprawdzi się delikatne mydło w płynie, wszelkie naturalne detergenty (np. decyl glucoside) czy mydło kastylijskie. 
  • hydrolaty i napary ziołowe – w codziennej pielęgnacji warto wykorzystać właściwości ziół. Zwłaszcza w przypadku suchej oraz przetłuszczającej się skóry głowy napary ziołowe (np. z rumianku czy pokrzywy) mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. 
  • oleje roślinne – dodane w niewielkiej ilości mają właściwości pielęgnacyjne i ochronne dla skóry głowy. W szamponach często wykorzystuje się olej z migdałów, awokado, jojoba, kokosowy czy oliwę z oliwek. Warto jednak pamiętać, by poszczególne składniki wybrać zgodnie z porowatością naszych włosów.
  • olejki eteryczne – choć pomagają w uzyskaniu przyjemnego zapachu, przede wszystkim mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne czy łagodzące – w zależności od tego, po jaki olejek sięgniemy. Do samodzielnie przygotowanego szamponu wystarczy dodanie od jednej do kilku kropli. 

Szampon – prosty przepis 

Domowy szampon możemy przygotować na wiele sposobów, w zależności od naszych potrzeb, ilości czasu, którym dysponujemy, czy dostępnych składników.

Jeśli zależy nam na szybkim przygotowaniu mieszanki, możemy wykorzystać ¼ szklanki bazy myjącej w połączeniu z ¼ przegotowanej wody. Do mieszanki warto dodać 1 łyżeczkę oleju roślinnego oraz kilka kropli olejku eterycznego (użyty w zbyt dużych ilościach może wywołać reakcję alergiczną). 

Delikatny i oczyszczający szampon możemy również przygotować na bazie naparu ziołowego (np. z pokrzywy), sody oczyszczonej, cytryny i olejku eterycznego. 

Artykuł sponsorowany