Koronawirus. Tak wyglądają kontrole na granicach (FILM, ZDJĘCIA)

Lubuscy policjanci wraz z innymi służbami na wyznaczonych punktach granicznych od północy prowadzą działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wiele osób, głównie Polaków, chce przekroczyć granice, ale wcześniej muszą poddać się dokładnym procedurom sanitarnym i 14-dniowej kwarantannie. Zostaną zarejestrowani, podobnie jak osoby podróżujące autami osobowymi.

Lubuscy policjanci wspólnie ze swoimi kolegami z bratnich służb- Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celnej, służb medyczno-sanitarnych oraz wojska intensywnie prowadza swe działania, aby wszystkich tych, którzy oczekują na wjazd do Polski od strony Niemiec jak najszybciej poddać niezbędnym procedurom.

Kierowcy i pasażerowie po zmierzeniu temperatury wypełniają karty z danymi personalnymi oraz informacją o miejscu kwarantanny. – Po stwierdzeniu, że żadna z osób nie ma podwyższonej temperatury, funkcjonariusze odbierają karty lokalizacji oraz weryfikują zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości – mówi nadkom. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji. Karta kierowcy pojazdu zawiera dodatkowe dane, m.in. numer rejestracyjny pojazdu i trasę przejazdu. Każdorazowo w przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizują służby medyczno-sanitarne zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zadania policji są dużo szersze i trwają już dłużej. Przede wszystkim lubuscy policjanci sprawdzają czy respektowany jest obowiązek poddawania się kwarantannie osób do niej zakwalifikowanych. To nie są spotkania bezpośrednie ale dokładnie weryfikowane przez funkcjonariuszy co najmniej raz na dobę. – To czas dużej mobilizacji, aby skutki pandemii skutecznie powstrzymać i wrócić do wcześniejszego życia. Jest to możliwe, ale potrzebna jest wielka społeczna mobilizacja i odpowiedzialność. Zasady podawane przez służby sanitarne czy mundurowe muszą być bezwzględnie przestrzegane – mówi nadkom. Maludy.

NA ŻYWO: Raport koronawirus w Polsce. 150 zarażonych w tym 7-miesięczne dziecko