Lista kontrolna: wybór pojazdu do transportu ładunków

Transport towarów we wszystkich kierunkach odbywa się stale. Różnorodne pozycje magazynowe są transportowane w różnych kierunkach i na różne odległości. Do przemieszczania się wykorzystywane są odpowiednie środki transportu.

Wybór transportu towarowego jest dla współczesnego człowieka znacznie łatwiejszy, dzięki dużej liczbie ofert. Firmom wystarczy kontakt ze specjalistami, którzy pomogą wybrać najlepszych kierowców dysponujących najlepszym transportem. Liderem wśród tego typu platform logistycznych jest LardiTrans, który od wielu lat pomaga firmom w znalezieniu najlepszych przewoźników dla ich ładunków. Wygodna strona internetowa z wieloma filtrami i usługami dodatkowymi pozwoli Ci zorganizować transport Twojego ładunku w możliwie najkrótszym czasie i na wysokim poziomie. Mimo to w procesie wyznaczania pojawiają się pewne trudności. W tym artykule omówimy kluczowe niuanse i przedstawimy zalecenia, które znacznie uproszczą wybór pojazdu.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Wybór rodzaju transportu do przewozu towarów

Transport kolejowy jest wyjątkowo zawodny, jeśli chodzi o dotrzymanie terminów przeładunku ładunków, gdyż możliwe są nieprzewidziane opóźnienia na stacjach sortowania, na trasie, opóźnienia spowodowane nieprzyjęciem kontenera na stacji odbiorczej ze względu na zagęszczenie stacji itp.

Nie jest konieczne korzystanie z tego samego środka transportu w całym łańcuchu, można podzielić trasę na osobne odcinki i wybrać najlepszą opcję na każdym z nich. Transport towarów ciężarówkami jest najczęstszą i optymalną opcją. Wybór środka transportu zależy od wielu czynników:

  • Charakter ładunku. Określ rodzaj towaru (np. surowce, produkty, towary delikatne) i jego cechy (rozmiar, waga, kształt, wymagania temperaturowe, zagrożenia itp.). Niektóre ładunki lepiej nadają się do określonych rodzajów transportu. Na przykład morski transport kontenerowy nadaje się do transportu dużych ilości towarów, natomiast transport lotniczy nadaje się do pilnych i wartościowych przesyłek;
  • Dystans. Długość trasy ma ogromny wpływ na wybór środka transportu. Na duże odległości bardziej opłacalny może być transport towarów w kontenerach kolejami lub drogą morską, natomiast na krótkich dystansach bardziej odpowiedni może być transport drogowy;
  • Warunki dostawy. Jeśli ładunek wymaga pilnego dostarczenia, wybór padł na szybsze metody, takie jak transport lotniczy lub dostawa ekspresowa. W przypadku mniej pilnych zamówień można rozważyć wysyłkę morską lub kolejową;
  • Budżet. Ustal budżet na transport ładunków. Niektóre metody wysyłki są droższe, ale szybsze i wygodniejsze, inne są bardziej ekonomiczne, ale mogą trwać dłużej;
  • Wymagania bezpieczeństwa. Jeśli Twój ładunek wymaga określonych usług, takich jak ubezpieczenie, kontrolowana temperatura, monitorowanie, śledzenie itp., wówczas wybór firmy transportowej i metody transportu muszą spełniać te wymagania;
  • Geografia i dostępność. Weź pod uwagę cechy geograficzne, takie jak porty, dworce kolejowe, lotniska i drogi. Do niektórych lokalizacji może być trudno dotrzeć niektórymi środkami transportu. W tym sensie najkorzystniejszy jest transport drogowy;
  • Aspekty celne i prawne. Jeśli ładunek przekracza granicę, należy wziąć pod uwagę procedury i wymagania celne. Różne metody transportu mogą mieć różne zasady i formalności podczas przekraczania granic.

Zalety transportu drogowego towarów

Na świecie istnieją trzy główne rodzaje transportu, w tym te, którymi przewożone są produkty spożywcze. Są to transport kolejowy, lotniczy i oczywiście transport drogowy. Każdy rodzaj transportu ma swoje zalety i wady. Jeśli weźmiemy za przykład transport lotniczy, dużym dylematem będzie koszt takiej dostawy. Transport kolejowy wyróżnia się względną taniością, ale ma też istotną wadę – czas spędzony na procesie transportu. Jeśli kwestia szybkiego i sprawnego transportu ładunku jest pilna, nie należy brać tej metody pod uwagę. Nie należy zapominać, że transport dwoma opisanymi powyżej sposobami nie jest możliwy bez pomocy transportu drogowego. Dlaczego? Bo na to samo lotnisko czy stację kolejową ktoś, a raczej coś, musi dostarczyć ten sam ładunek. A po przyjeździe również dostarcz do klienta. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór trasy. W zależności od miejsca rozładunku zawsze możesz wybrać najbardziej optymalną, najkrótszą trasę. A w przypadku innych okoliczności zmień trasę. Po rozważeniu wszystkich zalet i wad okazuje się, że wykorzystanie transportu drogowego do transportu towarowego to:

  1. Trafny dobór pojazdu zgodnie z charakterystyką ładunku;
  2. Optymalny koszt transportu w stosunku do innych rodzajów transportu;
  3. Wybór najkrótszej trasy z możliwością jej zmiany.

Jeżeli ogólnie scharakteryzujemy drogowy transport towarowy, to z całą pewnością możemy powiedzieć, że wykorzystując do transportu samochód ciężarowy, szybko i niedrogo dostarczymy nasz ładunek.

Kluczowe punkty przy wyborze transportu drogowego

Przed przystąpieniem do ustalania odpowiedniego pojazdu określa się objętość przewożonych pozycji magazynowych, rodzaj i wielkość, a także warunki, na jakich dozwolony jest ich transport.

Jeśli chodzi o pierwsze trzy kryteria, wszystko jest z nimi jasne. Na podstawie masy i gabarytów dobierane są pojazdy o odpowiedniej ładowności i wymiarach nadwozia. W przypadku tego ostatniego warto zaznaczyć, że szereg pozycji ekwipunku wymaga stworzenia i utrzymania określonych warunków na całej trasie, zaczynając od punktu początkowego, a kończąc na miejscu docelowym.

Na przykład produkty wymagające określonego poziomu temperatury i wilgotności. Kategoria ta jest dość zróżnicowana. Obejmuje ta kategoria różne produkty spożywcze, rośliny, istoty żywe, sprzęt gospodarstwa domowego itp. Nie każda firma transportowa posiada pojazd odpowiedni do konkretnego ładunku.

W takim przypadku nie należy ryzykować i iść na kompromis. Jedynym właściwym rozwiązaniem będzie znalezienie firmy posiadającej odpowiedi transport.

Przy wyborze firmy transportowej kierują się następującymi aspektami:

  • Koszt pozycji magazynowych;
  • Objętość ładunku;
  • Typ i wymiary;
  • Długość trasy;
  • Reputacja organizacji;
  • Wyposażenie techniczne samochodu.

Próba zaoszczędzenia pieniędzy na transporcie może skutkować ogromnymi konsekwencjami finansowymi. Zamawiając samochód ciężarowy o niewystarczająco dużej zabudowie ryzyko uszkodzenia mienia znacznie wzrasta, a przy większym, przy znacznie małej objętości mienia wzrasta koszt usługi.

Podsumowanie

Aby ładunek w pełni zachował swoją jakość, należy skorzystać wyłącznie z transportu spełniającego wszystkie niezbędne parametry. Przeczytaj nasze wskazówki i zachowaj ostrożność przy wyborze transportu, skorzystaj się z platformy LardiTrans. Pamiętaj, że oszczędzanie na transporcie może wiązać się z dużymi wydatkami finansowymi.