Rozmowa z Łukaszem Pabierowskim, prezesem Lubuskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych w Zielonej Górze.
Jaki był najciekawszy projekt, który wsparł fundusz?
Takich projektów było już dużo i wszystkie są ciekawe. Pomogliśmy np. przy sfinansowaniu farmy fotowoltaicznej czy budowy sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. Nasze poręczenia zabezpieczały też takie inwestycje jak budowa hotelu, restauracji, kliniki ortopedycznej czy weterynaryjnej, ośrodka turystycznego, betoniarni, żwirowni , myjni samochodowej bezdotykowej. Jak widać mamy szeroki wachlarz możliwości tym bardziej że nasze poręczenie może wynieść do 2 mln zł co pozawala zabezpieczyć nawet duże transakcje.
A kto może skorzystać z oferty funduszu?
Każda firma, która ma status mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa oraz siedzibę lub oddział na terenie woj. lubuskiego lub na trenie naszego województwa zamierza przeprowadzać swoją inwestycję.
Fundusz oferuje również pomoc w przetargach?
Oczywiście. Udzielamy poręczeń zapłaty wadium do przetargu. W zakresie tych poręczeń firma może być również spoza naszego województwa, pod warunkiem że zamawiający przetarg ma siedzibę na terenie woj. lubuskiego. Zabezpieczenia wadium to ciekawa oferta. Dzięki temu firma nie blokuje swoich pieniędzy nawet na 90 dni i nadal może nimi obracać, co ma znaczący wpływ na płynność finansową przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu wygodnemu rozwiązaniu z powodzeniem może wystartować w kilku przetargach jednocześnie.
Ile firm do tej pory już wsparł fundusz?
Od początku naszej działalności udzieliliśmy ponad 3,6 tys. poręczeń.
Od kiedy działa fundusz?
W tym roku minie 19 lat od dnia gdy Województwo Lubuskie utworzyło fundusz. I co należy zaznaczyć jesteśmy jedynym regionalnym funduszem na terenie województwa lubuskiego.
Jak można ubiegać się o wasze wsparcie?
Klient po złożeniu kompletnego wniosku o poręczenie (w przypadku poręczeń kredytów, pożyczek, leasingów odbywa się to za pośrednictwem instytucji finansującej i po wcześniejszym uzyskaniu i potwierdzeniu u niej zdolności do finansowania) jest analizowany pod kątem spełnienia wymogów formalnych i finansowych. Najprościej mówiąc badana jest sytuacja finansowa i prawna klienta oraz dotychczasowa historia działalności. W przypadku poręczeń wadialnych firma kontaktuje się i składa wniosek bezpośrednio w LFPK.
Czy każda firma może skorzystać z LFPK?
Każda firma może skorzystać ze wsparcia LFPK, jeśli spełni wymogi formalne, regulaminowe oraz przejdzie pozytywnie ocenę merytoryczno – finansową.
– Dziękuję
kontakt do LFPK – tel. 68 323 96 00
mail – lfpk@lfpk.pl