Przedstawiciele kilkunastu lubuskich winnic oraz producent serów promują swoje produkty na odbywających się w Poznaniu Targach Polskich Win i Winnic WINO 2025. W wydarzeniu udział wziął członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej.
W czwartek, 20 marca, w Poznaniu rozpoczęły się Targi Polskich Win i Winnic WINO 2025, które potrwają do soboty, 22 marca. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone jest wyłącznie polskiemu winiarstwu. Przez trzy dni najlepsi producenci win, wśród których nie zabrakło przedstawicieli woj. lubuskiego, cydrów, a także dostawcy technologii i sprzętów winiarskich prezentują swoje produkty i rozwiązania. W wydarzeniu wziął udział członek zarządu woj. lubuskiego Zbigniew Kołodziej, który spotkał się z lubuskimi winiarzami.
– Zainteresowanie stoiskiem lubuskim jest bardzo duże. Mam nadzieję, że winiarze, którzy się tutaj wystawili, będą zadowoleni z możliwości zaprezentowania swoich produktów poza naszym regionem – powiedział Zbigniew Kołodziej. Jak zaznaczył, tego typu wydarzenie pokazuje, że warto promować nasze wina nie tylko w Lubuskiem, ale też w całym kraju.
Potwierdzeniem słów Zbigniewa Kołodzieja jest reakcja marszałka Wielkopolskiego Marka Woźniaka, który zwiedził kilkadziesiąt stoisk z Wielkopolski, Mazowsza i Małopolski, a gdy dotarł na lubuskie, po degustacji tak się zachwycił, że kupił butelkę naszego wina. – Jestem fanem słodkich win i akurat propozycja winnicy Aris szczególnie przypadła mi do gustu. To jest najwyższej jakości słodkie wino. Myślę, że porównywalne z najlepszymi produktami niemieckimi czy kanadyjskimi. Nie ma tutaj absolutnie żadnych powodów do jakiegoś kompleksu w tym zakresie – podkreślił marszałek Wielkopolski. – To jest doskonały, naprawdę najwyższej jakości produkt – dodał.
Jak zaznaczył województwo lubuskie, bez wątpienia jest prekursorem winiarstwa polskiego. – Miałem okazję już kilka lat temu degustować lubuskie wina. Myślę, że wytyczyły one pewną linię postępowania dla innych. To była zachęta dla pozostałych, że warto próbować. A dzisiaj właściwie mamy do czynienia z ogromnym rozwojem winiarstwa polskiego. I myślę, że bez wątpienia Lubuskie było tym regionem, który to wszystko rozpoczął – powiedział Marek Woźniak.
Podczas targów zaplanowano liczne degustacje, konkursy, prelekcje oraz warsztaty, poświęcone szeroko rozumianemu winiarstwu. Z jednej strony producenci trunków, którzy prezentują swoje produkty oraz dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniami z zakresu produkcji wina. Z drugiej strony – dostawcy najnowszych sprzętów i akcesoriów, niezbędnych w pracy każdego winiarza.
Lubuscy wystawcy nie kryją zadowolenia z możliwości udziału w Targach Polskich Win i Winnic. – Na targach w Poznaniu jesteśmy po raz pierwszy i bardzo się cieszymy, że wszyscy jesteśmy wspólną marką województwa lubuskiego, bo lubuskie mocno winiarstwem stoi. A nasi winiarze, w tym winnica Saganum, mają sporo odbiorców w Wielkopolsce. Bardzo się cieszymy, że razem z naszymi kolegami i koleżankami jesteśmy tutaj pod flagą Lubuskiego – podkreśla Renata Wcisło z winnicy Saganum w Bożnowie koło Żagania.
Podczas licznych spotkań z ekspertami, odwiedzający targi mają także okazję zdobyć wiele cennych informacji, m.in. w jak podać właściwe wino do serwowanych dań. Można również odkryć unikalne aromaty degustując wina z czołowych winnic.
Lista lubuskich wystawców Targów Wino 2025: Serowarnia na Zielonej Łące, Winnica Aris, Winnica Bukowicki Dom, Winnica Equus, Winnica Folwark Pszczew, Winnica Julia, Winnica Milsko, Winnica Nadodrzańskie Wzgórza, Winnica Od Nowa, Winnica Pałac Mierzęcin, Winnica Pod Wieżą, Winnica Preto, Winnica Saganum, Winnica Senator oraz Winnica Winnica w Ogrodzie