Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Zarządu w Lublinie zatrzymali na terenie Warszawy obywatela Nigerii, podejrzanego o kierowanie międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą. Przestępcy wykorzystywali metody oszustwa typu BEC (Business Email Compromise) oraz tzw. oszustwo na amerykańskiego żołnierza. Wcześniej w tej sprawie aresztowano już czterech innych członków grupy. Sąd, na wniosek Prokuratury Krajowej, zastosował wobec zatrzymanego tymczasowy areszt na 3 miesiące.
CBZC rozbija międzynarodowy gang internetowych oszustów
W połowie czerwca, na terenie Warszawy, funkcjonariusze CBZC zatrzymali obywatela Nigerii, który według ustaleń śledczych miał kierować siatką przestępczą odpowiedzialną za liczne oszustwa internetowe i pranie brudnych pieniędzy. Przestępcy zakładali rachunki bankowe służące do transferowania środków wyłudzonych od ofiar, a następnie przelewali je na kolejne konta w kraju i za granicą.
Zatrzymany usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, dokonywania oszustw oraz prania pieniędzy. Na wniosek Prokuratury Krajowej – Wydziału Zamiejscowego w Lublinie – mężczyzna został tymczasowo aresztowany.
Oszustwo na amerykańskiego żołnierza i BEC – dwie metody manipulacji
Członkowie grupy wykorzystywali dwie główne techniki oszustw:
- Oszustwo na amerykańskiego żołnierza – przestępcy podszywali się pod lekarzy, żołnierzy lub pracowników misji pokojowych, nawiązując emocjonalne relacje z ofiarami w mediach społecznościowych. Po zdobyciu zaufania, wyłudzali od nich znaczne kwoty pieniędzy pod pozorem problemów finansowych.
- Oszustwo BEC (Business Email Compromise) – polegało na przechwytywaniu korespondencji e-mail pomiędzy firmami z różnych państw. Następnie oszuści ingerowali w treść wiadomości i podmieniali numery kont bankowych na fakturach, przekierowując środki na własne rachunki.
W wyniku tych działań straty przekraczają obecnie 1 milion 175 tysięcy złotych.
Śledztwo prowadzone przez CBZC i Prokuraturę Krajową
Zatrzymanie było częścią większego śledztwa prowadzonego przez CBZC w Lublinie na zlecenie Prokuratury Krajowej. W jego toku zatrzymano już czterech innych obywateli Nigerii, którzy aktualnie przebywają w areszcie śledczym.
W ramach działań zabezpieczono m.in.:
- 16 telefonów komórkowych
- 2 laptopy i inne nośniki danych
- kilkadziesiąt kart SIM i kart bankomatowych
- dokumentację bankową
- gotówkę w wysokości niemal 120 tysięcy złotych
Sprawa jest rozwojowa – trwają kolejne ustalenia
Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań. Trwają ustalenia dotyczące kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej oraz identyfikacja osób pokrzywdzonych. Policja apeluje o ostrożność i zgłaszanie podejrzanych kontaktów internetowych, zwłaszcza jeśli dotyczą one nagłych próśb o przelew pieniędzy lub zmiany danych do płatności.
