Toyota Zielona Góra

Od dziś mandat do 500 zł kierującemu hulajnogą może wlepić straż miejska

Strażnicy miejscy oraz gminni od poniedziałku, 30 sierpnia, dostali nowe uprawnienia Mogą karać mandatami za wykroczenia kierujących hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego. Grozi za to mandat do 500 zł.

W poniedziałek, 30 sierpnia, weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nadało ono nowe uprawnienia strażnikom miejskim i gminnym.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Przepisy mówią jasno, że kierujący hulajnogą elektryczną musi jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów z prędkością do 20 km/h. Kiedy nie ma drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów, osoba jadąca hulajnogą elektryczną może jechać jezdnią, po której samochody mogą jechać z prędkością nie większą niż 30 km/h. Na jezdni kierujący hulajnogą elektryczną może jechać z prędkością do 20 km/h.

Od teraz straż miejska może ukarać za zbyt szybką jazdę kierującego hulajnogą elektryczną. Taki mandat wynosi od 20 do 500 zł.

Ustawa wprowadza też mandaty za poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO albo urządzeniem wspomagającym ruch, chodnikiem lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż prędkość pieszego oraz za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Mandat do 500 zł grozi również za jazdę hulajnogą elektryczną po pijanemu.

Toyota Zielona Góra