Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to jeden z priorytetów Lubuskiej Policji oraz czynnik, którego wyraźnie oczekuje społeczeństwo. Dlatego tak wiele inicjatyw, działań i czynności wykonywanych z dużą intensywnością przez „drogówkę”. Ma to już swoje pozytywne efekty.
Rok 2021 był najbezpieczniejszym okresem w historii województwa lubuskiego. W 540 wypadkach zginęło 71 osób, a 646 zostało rannych. Tak bezpiecznie nie było jeszcze nigdy.
W 2003 r. na lubuskich drogach życie traciło aż 180 osób. – To pokazuje jak służba policjantów ruchu drogowego, połączona z rozwojem infrastruktury drogowej, przekłada się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – mówi podinsp. Marcin Maludy, rzecznik lubuskiej policji.
W pierwszym kwartale 2022 r., w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r., na lubuskich arteriach komunikacyjnych zginęły o 4 osoby mniej.
Szaleńcza jazda na złamanie karku, pod prąd, po chodniku, po przysłowiowych palcach przechodniów znajdujących się już na przejściu dla pieszych, pasami awaryjnymi dróg ekspresowych, na tzw. „czołówkę”, dramatyczne potrącenia, ucieczki przed policjantami, to tylko niektóre wybryki drogowych piratów, codziennie rejestrowane przez stróżów prawa. – Dlatego zero tolerancji dla drogowego bandytyzmu, to maksyma, która przyświeca wszystkim lubuskim policjantom – mówi podinsp. Maludy.
Lubuska drogówka codziennie strzeże bezpieczeństwa na drogach regionu. Zdarzenia, które rejestrują każdego dnia świadczą o braku rozwagi niektórych kierowców i dziwią nawet najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy. – Stąd nasza stanowcza reakcja, której oczekuje przede wszystkim społeczeństwo, zwykli kierowcy, chcący mieć gwarancję, że z naprzeciwka nie będzie jechał drogowy pirat wykazujący się pełną ekwilibrystyką połączoną z cynizmem i nieodpowiedzialnością – mówi podkom. Maludy.
W tym roku za nieodpowiedzialna jazdę prawo jazdy straciło już 450 drogowych piratów. 205 z nich za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Niemal 1900 kierowcom odebrano dowody rejestracyjne. W alkomaty lubuskich policji kierowcy dmuchnęli aż 57 150 razu. Wpadło 543 pijanych kierujących. Tylko drogówka w regionie zarejestrowali już niemal 25 tys. wykroczeń. – Jakby podsumować działania wszystkich policjantów, to liczby przyprawiają o zawrót głowy – mówi podinsp. Malduy.
Przed trzema laty w całej Polsce utworzono grupy „Speed”. W ich skład wchodzą z najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego, którzy mają za zadanie eliminowanie najbardziej krewkich kierowców z naszych dróg. To skutecznie działająca grupa, która pod kątem aktywności nie ma sobie równych. Ponad 65 proc. restrykcji na drogowych piratów nakładają właśnie policjanci z grupy „Speed”. – Ta aktywność musi się utrzymać, żeby nawiązać skuteczną walkę z drogowym piractwem – mówi podinsp. Maludy.