Toyota Zielona Góra

Oszuści wysyłają wiadomości sms z dopłatami, ostrzega zielonogórska policja

W ostatnich dniach zielonogórscy policjanci otrzymują informacje o nasilających się działaniach oszustów, którzy wysyłają podejrzane smsy o rzekomych niedopłatach za przesłanie paczek, energię elektryczną czy gaz. Kliknięcie w załączony w wiadomości link pozwoli przestępcom uzyskać dane do logowania i okraść konta bankowe. Uważajmy również na wiadomości o wypłatach BLIK.

Niemal każdego dnia do zielonogórskiej komendy wpływają zawiadomienia od osób, które otrzymały podejrzane sms-y, wiadomości mailowe lub wiadomości w popularnych komunikatorach internetowych. Po kliknięciu w załączone linki wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych płatności elektronicznych.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Kiedy się tam zalogujemy przestępcy przejmą nasze dane do logowania i w ten sposób uzyskają dostęp do konta. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów kradnąc wszystkie pieniądze.

Uwaga na oszustwem BLIK

Wielokrotnie policja ostrzegała przed tzw. oszustwem na BLIK, kiedy oszuści podszywają się pod naszych znajomych i wysyłają „niewinną” wiadomość z prośbą o pożyczkę. Oszukana osoba generuje w swojej aplikacji bankowej kod do płatności i niczego nieświadoma przesyła oszustowi, który natychmiast wypłaca te pieniądze w bankomacie. Dlatego – jeżeli dostajemy taką wiadomość, zadzwońmy do znajomego i zapytajmy, czy rzeczywiście prośba o pożyczkę pochodzi od znanej nam osoby.

Nie klikajmy w linki w wiadomościach sms

Inna forma tego oszustwa pojawiła się kilka miesięcy temu. Przestępcy podszywając się pod BLIK wysyłają smsy: „BLIK. Ktoś wysłał ci przelew na telefon XXX zł, skorzystaj z poniższego linku do odbioru środków”. Do wiadomości jest również dołączony link, który przekierowuje nas na fałszywe strony banków.

Kiedy pokrzywdzony zaloguje się na tej stronie bankowej stworzonej przez przestępców – przekaże im swoje dane do logowania. Nie wolno klikać w te linki.

Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie

W ostatnich dniach zielonogórzanie dostają smsy od oszustów podszywających się pod firmy kurierskie. W wiadomości jest informacja o „drobnej” niedopłacie do przesyłki. Oczywiście „dla ułatwienia” w wiadomości jest także link umożliwiający szybkie „rozwiązanie problemu”.

Ponieważ kwota jest niewielka, klikamy szybko w podany link żeby załatwić sprawę.  Kliknięcie w link powoduje, że na nasz telefon może zainstalować się hakerskie oprogramowanie, którego celem jest wyłudzenie naszych danych do logowania się w aplikacji bankowej, a w konsekwencji okradzenie naszego konta.