Policjant na emeryturę dopiero po 25 latach służby

    Zaproponowane zmiany nie obejmą funkcjonariuszy już pełniących służbę, a tylko przyjętych po wejściu w życie nowych przepisów. Projekt zmian wydłuża minimalny staż służby do 25 lat.

    Plan dotyczy prac nad nowym systemem emerytur mundurowych dla nowych funkcjonariuszy i żołnierzy. Ma on powstać do 10 stycznia 2012 r. Potem trafi do konsultacji społecznych. Potem do parlamentu, żeby w pierwszej połowie 2012 r. dostał go prezydent. Nowe przepisy miałyby wejść w życie do 1 stycznia 2013 r.

    --- Czytaj dalej pod reklamą ---

    Co rząd proponuje policjantom i wojskowym:

    – Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

    Równocześnie funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem.

    – Zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Będą nim objęci funkcjonariusze już dziś będący w służbie, jak i dopiero do niej przystępujący.

    – Funkcjonariusze nadal będą więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

    – Wiek emerytalny i wydłużony minimalny staż służby. Prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku i stażu służby. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat. Jednak dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat wieku daje prawo do emerytury. Rząd zaproponowała również, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji.