Potężny gang przemytników narkotyków rozbity. Zarobili nawet 150 mln zł. Działali również w woj. lubuskim (FILM, ZDJĘCIA)

Członkowie gangu mogli przemycie ponad 3 ton marihuany, o czarnorynkowej wartości 150 mln zł.

CBŚP, przy wsparciu Guardia Civil, Policia Nacional, Europolu i polskich kontrterrorystów, przeprowadziło w Polsce oraz Hiszpanii działania rozbijając zorganizowaną grupę przestępczą. Gang przemycał narkotyki z Hiszpanii przez Niderlandy i Niemcy do Polski. Zatrzymano 20 osób, w tym 6 w Hiszpanii i 14 w Polsce. Zabezpieczono 5 sfałszowanych dokumentów potwierdzających tożsamość, pieniądze oraz biżuterię.

Policjanci ustalili, że na terenie woj. lubuskiego od kilku lat działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się na szeroką skalę przemytem narkotyków z Hiszpanii, przez Niderlandy i Niemcy do Polski.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Gang działa pod przykrywką legalnej firmy przewożącej owoce i warzywa. W ciężarowych chłodniach do Polski przemycali znaczne ilości różnego rodzaju narkotyków, w tym marihuanę, haszysz czy kokainę. Członkowie gangu mieli powiązania ze środowiskiem pseudokibiców różnych klubów sportowych. Nielegalnie kupili broń palną, najprawdopodobniej w celu ochrony swoich interesów.

Wielka akcja policji w kilku państwach

Pierwsze uderzenie w gang policjanci CBŚP przeprowadzili w kwietniu ub.r, w województwie wielkopolskim. Zatrzymano wtedy 7 mężczyzn biorących udział w przeładunku towaru. Okazało się, że wśród ziemniaków przywiezionych z Hiszpanii, przemycono 158 paczek zawierających marihuanę. Podczas przeszukań domów, mieszkań i innych pomieszczeń użytkowanych przez zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli i przejęli kolejne 51 paczek z marihuaną. Łącznie policjanci zabezpieczyli wtedy 237 kg marihuany.

Niemal w tym samych czasie, dzięki informacji przekazanej przez policjantów CBŚP, służby niemieckie w okolicy Dusseldorfu zatrzymały dwie osoby i przejęły ponad 6,6 kg marihuany. Narkotyk ukryty był również wśród transportu z ziemniakami.

W ostatnim czasie policjanci z CBŚP z Gorzowa przygotowali działania, w których uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy. Lubuskich policjantów CBŚP wsparli koledzy z CBŚP ze Szczecina, Bydgoszczy, Wrocławia oraz kontrterroryści z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji ze Szczecina, Gorzowa Wlkp. i Poznania.

Działania przeprowadzono w województwach: lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim, zatrzymując 14 podejrzanych i zabezpieczając około 200 tys. zł w różnej walucie oraz biżuterię wartą blisko 450 tys. zł.

Zarobili 150 mln zł

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu narkotyków. Członkowie gangu mogli przemycie ponad 3 ton marihuany, o czarnorynkowej wartości 150 mln zł.

Czytaj też – Pedofil wysyłał dziewczynkom okropne filmy. Zatrzymywali go kryminalni (FILM)

Na terenie Hiszpanii funkcjonariusze Guardia Civil i Policia Nacional, przy wsparciu policjantów CBŚP, zatrzymali 6 osób, które zostały tymczasowo aresztowane. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 530 tys. euro oraz 5 sfałszowanych dokumentów tożsamości. W stosunku do tych zatrzymanych wszczęto już procedurę ekstradycyjną.

Łącznie w śledztwie występuje już 42 podejrzanych, u których policjanci zabezpieczyli m.in. 260 kg marihuany, 5 kg amfetaminy, kokainę, trzy pistolety wraz z amunicją, a także ok. 3 mln zł w gotówce w różnej walucie oraz zabezpieczono nieruchomości warte około 1,9 mln zł.