Praca w Straży Granicznej. Ile zarobisz na dzień dobry?

Teraz to dobry czas, żeby wstąpić w szeregi funkcjonariuszy Straży Granicznej. Jeżeli poszukujesz pracy dającej satysfakcję, prestiż, a także stabilizację finansową, dołącz do funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

W 2025 roku na kandydatów chętnych do służby w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej czeka aż 100 wolnych etatów. Aby wstąpić w nasze szeregi, wystarczy mieć polskie obywatelstwo, minimum średnie wykształcenie i nie być karanym sądownie. Wiek kandydata nie gra już roli a brak doświadczenia zawodowego nie jest przeszkodą. W naszej Wyższej Szkole Straży Granicznej oraz ośrodkach szkolenia kandydat na funkcjonariusza zostanie kompleksowo przeszkolony do pełnienia służby.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Egzaminy i „wykrywacz kłamstw” nie taki straszny

Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się sprawdzeniem kompletności dokumentów złożonych przez kandydata. Następnie kandydat rozwiązuje testy z wiedzy ogólnej (nie musi już zdawać egzaminu z wybranego języka obcego!), przechodzi egzamin ze sprawności fizycznej i podsumowującą rozmowę kwalifikacyjną. Podchodzi do badania psychologicznego oraz psychofizjologicznego, czyli tzw. „wykrywacza kłamstw”. Po ich pozytywnym zaliczeniu adepci przechodzą badania lekarskie, a na ich podstawie komisja lekarska ustala ich zdolność do służby. Po zakończonej rekrutacji kandydatów czeka szkolenie w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej lub w Wyższej Szkole Straży Granicznej. Tam zapewniamy darmowe wyżywienie, umundurowanie i zakwaterowanie. Po ukończonym kursie i zdanym egzaminie zarobki nowego funkcjonariusza mogą wynosić nawet ponad 6 tys. zł na rękę. Funkcjonariusz SG może liczyć również na dodatek na remont mieszkania lub brak mieszkania, pomoc finansową na kupno domu czy mieszkania, oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby. Każdemu funkcjonariuszowi SG przysługuje ponadto tzw. mundurówka, 13-ta pensja oraz dofinansowanie do wypoczynku.

Różnorodność specjalizacji w służbie

– Służba w Straży Granicznej to stabilność, prestiż i satysfakcja. To także możliwość ciągłego doskonalenia zawodowego w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej oraz w Wyższej Szkole Straży Granicznej – mówi por. Paweł Biskupik rzecznik Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim. Formacja oferuje szerokie perspektywy rozwoju zawodowego, jak również możliwość wyboru odpowiednich dla siebie specjalizacji w służbie np.: kontrola ruchu granicznego na lotniskach, wykrywanie przestępstw i zatrzymywanie podejrzanych, działania kontrolne i weryfikacyjne wobec cudzoziemców, działania specjalne realizowane przeciw szczególnie niebezpiecznym przestępcom, działania minersko – pirotechniczne, służba przewodników psów służbowych czy specjalistów od rozpoznawania fałszerstw dokumentów.

Wypełniasz kwestionariusz i już!

Wszyscy zainteresowani mogą składać dokumenty w placówkach Straży Granicznej, najbliższych swojego miejsca zamieszkania, bądź w siedzibie komendy oddziału w Krośnie Odrzańskim. Przydatne informacje na temat szczegółowych wymagań i rekrutacji.