Przychodnia na Czarkowie. Lekarz i pediatra na miejscu. To ważne dla 5 tys. zielonogórzan

Zapinają sprawy na ostatni guzik. Do otwarcia przychodni lekarskiej na osiedlu Czarkowo pozostały być może już tylko dni. Jest bardzo potrzebna. Mieszka tutaj ok. 5 tys. zielonogórzan.

– Chcemy ruszyć z początkiem sierpnia – zapowiada Anna Golik, dyrektor generalna Centrum Medycznego TOPMED, które tworzy przychodnię w Łężycy. Centrum jest młode, powstało pięć lat temu z haczykiem, na brak nowego i nowoczesnego sprzętu nie może więc narzekać. Prężnie się też rozwija. W jego skład wchodzi już osiem filii, w tym zielonogórska przy ul. św. Kingi.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Wyposażają już gabinety

– Prace budowlane na Czarkowie są już zakończone, teraz jesteśmy na etapie wyposażania gabinetów, montowania mebli i sprzętu informatycznego oraz podpisywania umów, np. z dostawcami światłowodu, bez którego placówka medyczna nie może funkcjonować. W dużej mierze mamy też skompletowany personel i pod koniec tygodnia rozpoczniemy szkolenie m.in. pań z rejestracji – relacjonuje dyrektorka TOPMED-u.

– Dlatego, gdy pani dyrektor Golik pokazała mi to miejsce, bardzo się ucieszyłam. Bo przychodnia to dla mieszkańców bardzo ważna sprawa. Osiedle mocno się rozwija, a ze starej części Łężycy ludzie do lekarzy jeżdżą albo do poradni na Skarbową, albo do Aldemedu, często z przesiadkami – podkreśla sołtys Łężycy Jolanta Rabęda. – W sołectwie zameldowanych jest 3,6 tys. ludzi, ale mieszka z 5 tys. Nareszcie będą mieli na miejscu lekarza rodzinnego, pediatrę, laboratorium medyczne i punkt szczepień. Lokalizacja też jest świetna, przychodnia usytuowana jest niemal przy samym przystanku autobusowym, przy Biedronce, i do tego ma tyle pomieszczeń! – nie może się nachwalić pani sołtys.

Powstająca przychodnia to prawie 190 mkw. Znajduje się w pasażu nowego budynku przy ul. Inwestycyjnej, nieopodal apteki.

Leczenie w ramach NFZ

– Choć w Zielonej Górze mamy już przychodnię przy ul. św. Kingi, a w niej medycynę pracy i podstawową opiekę zdrowotną, to brakowało nam w niej przestrzeni i parkingu. Dlatego szukaliśmy lepszej lokalizacji, zwracając uwagę na to, jak miasto się rozwija. Wybór padł na Czarkowo – opowiada dyrektor Golik.

Po otwarciu nowej przychodni, w filii przy ul. św. Kingi pozostanie już tylko medycyna pracy. Cały POZ z poszerzoną ofertą zostanie przeniesiony na Czarkowo. Placówka będzie świadczyć usługi medyczne finansowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby, które nie złożą deklaracji wyboru lekarza, będą mogły z nich korzystać komercyjnie. W pachnących świeżością gabinetach będzie przyjmował lekarz rodzinny i pediatra, do dyspozycji pacjentów będzie też punk szczepień i poboru krwi.

I choć do nowej filii TOPMED-u nabór personelu wciąż trwa, już mają go dwa razy więcej niż przy św. Kingi, w tym czterech lekarzy, którzy będą tu pracować w różnym wymiarze czasu.

– Pierwsze zabezpieczenie medyczne już mamy – konkluduje A. Golik.