Od czwartku, 5 grudnia, rozpoczną się konsultacje społeczne przedstawicieli urzędu miasta z mieszkańcami dzielnicy nowe miasto w sprawie reformy jej struktury administracyjnej. Potrwają do 12 grudnia.
– Zapraszamy mieszkańców miasta do udziału w konsultacjach społecznych w sprawie zniesienia Dzielnicy Nowe Miasto z jednoczesnym zachowaniem i wzmocnieniem roli sołectw – mówi radny Robert Kornalewicz.
W ślad za połączeniem byłej Gminy Zielona Góra z Miastem Zielona Góra w 2015 r., powołana została Dzielnica Nowe Miasto wraz Radą Dzielnicy i Zarządem Dzielnicy. Przyczyniło się to, do sprawnego przebiegu procesów integracyjnych, zarówno w sferze społecznej jak i infrastrukturalnej. Po dziewięciu latach od połączenia, z analizy wynika, że przyjęta formuła rozwoju tej części miasta wyczerpała się i należy ją przedefiniować.
W ostatnich latach rola Rady Dzielnicy we wspieraniu miasta w jego działalności znacząco zmalała. Mieszkańcy zwrócili za to swoją aktywność w kierunku sołectw, które umożliwiają im bardziej bezpośredni udział w decyzjach dotyczących ich społeczności. Tym samym wzrosła również rola sołtysów oraz Rad Sołeckich, którzy stali się również lokalnymi organizatorami życia społecznego, kulturalnego i sportowo-rekreacyjnego. Sołtysi w Zielonej Górze stali się prawdziwymi liderami społeczności lokalnych.
Zniesienie dzielnicy przyczyni się do skrócenia procesów decyzyjnych oraz inwestycyjnych w zakresie realizacji zadań oraz rozwiazywania problemów mieszkańców tej części miasta. Jednocześnie wyprzedzając potencjalnie nadchodzące zmiany, powołana została Rady Sołtysów przy Prezydencie Miasta Zielona Góra, która regularnie spotyka się z Prezydentem w celu konsultacji spraw bieżących i strategicznych ważnych dla mieszkańców miasta.
Skutkiem zniesienia dzielnicy będzie formalne zakończenie procesu integracji oraz przyjęcie tych samych norm i regulacji prawnych. Aby tego dokonać, Miasto zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych.
W konsultacjach można wziąć udział w dniach 5 do 12 gudnia:
5 grudnia 2024 roku o godz. 17:00 w świetlicy przy ul. Zawada-Zielonogórska 62A;
9 grudnia 2024 roku o godz. 17:00 w świetlicy przy ul. Nowy Kisielin-Odrzańska 64;
10 grudnia 2024 roku o godz. 17:00 w świetlicy przy ul. Łężyca-Odrzańska 16;
11 grudnia 2024 roku o godz. 17:00 w świetlicy przy ul Drzonków-Olimpijska 48A.
Swoje uwagi można również zgłaszać na piśmie, które należy składać w formie papierowej w Urzędzie Miasta Zielona Góra przy ul. Al. Niepodległości 10 w dniach i godzinach pracy urzędu – w pokoju nr 303; lub za pomocą poczty elektronicznej bez wymogu podpisu elektronicznego na adres e-mail: dzielnica@um.zielona-gora.pl.