Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

Sierż. sztab. Arkadiusz Szlachetko z żagańskiej policji uhonorowany wyróżnieniem „Świadek Historii” (ZDJĘCIA)

Arkadiusz Szlachetko z żagańskiej policji uhonorowany wyróżnieniem „Świadek Historii”.

„Świadek Historii” to honorowe wyróżnienie instytutu Pamięci Narodowej, które otrzymują osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierające ustawową działalność instytutu w obszarach edukacji i nauki. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymał sierż. sztab. Arkadiusz Szlachetko z żagańskiej policji. Nagroda została przyznana za wieloletnią działalność na rzecz upamiętniania Polskich Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej.

W czwartek, 16 marca, w Sali Białej Bazaru Poznańskiego w miejscu w którym w 1918 r. przemawiał Ignacy Jan Paderewski, podczas uroczystej gali XIII edycji Nagrody Honorowej Prezesa Instytutu pamięci Narodowej „ Świadek Historii” policjant sierz. sztab. Arkadiusz Szlachetko z komendy w Żaganiu otrzymał z rąk dr. Karola Nawrockiego. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej to wyjątkowe wyróżnienie w uznaniu szczególnych zasług w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego. 

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

A. Szlachetko od wielu lat współdziała z Instytutem Pamięci Narodowej przy upamiętnianiu Bohaterów Narodowych oraz Ofiar II Wojny Światowej. Podejmuje liczne działania osobiście  oraz za pośrednictwem stowarzyszenia Forum Pamięci Niegosławice, którego jest twórcą i prezesem.

Prezes Nawrocki gratulując odznaczonym nawiązał do idei przyznawanej nagrody: „Nazwa tego wyjątkowego wyróżnienia opisuje jego istotę, ale opisuje też życiorysy laureatów. Historia jak się powtarza jest nauczycielką życia, niestety w dziejach Polski XX wieku jest też nauczycielką śmierci. Przede wszystkim historia to zapis przeszłości i żeby o niej opowiedzieć potrzebni są świadkowie, ci, którzy przeżyli, ale też ci, którzy nie doświadczyli wydarzeń historycznych, ale są gotowi o nich mówić. Z kolei słowo świadek ma głęboką moc autorytetu, bo opowiada o świecie, którego nie ma, zabiera głos w imieniu pokrzywdzonych, w imieniu naszych bohaterów. Może dlatego tak wielu myślicieli w XX wieku stawia znak równości pomiędzy świadectwem i historią.”