Szykują się duże zmiany w ruchu na osiedlu Przyjaźni w Zielonej Górze

W jednej z ostatnich edycji Budżetu Obywatelskiego zwyciężył projekt autorstwa radnego Roberta Górskiego „Uspokojenie ruchu samochodowego na Osiedlu Przyjaźni”. Magistrat ogłosił już przetarg na jego realizację.

Nowa organizacja ruchu przygotowana przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego została skonsultowana ze spółdzielnią, wspólnotami mieszkaniowymi oraz stowarzyszeniem Rowerem do przodu, którego prezesem jest radny Robert Górski. Na os. Przyjaźni powstanie strefa skrzyżowań równorzędnych i tempo 30 km/h- . Zniknie większość dotychczasowych znaków, których było za dużo, a część z nich została ustawiona bez sensu albo niezgodnie z przepisami – mówi radny Górski. Na skrzyżowaniach na osiedlu będzie obowiązywać zasada prawej ręki.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Powstaną wyniesione tarcze skrzyżowań i przejścia dla pieszych oraz progi zwalniające, które fizycznie wymuszą jazdę z prędkością nie większą niż 30 km/h. Większość znaków będzie w rozmiarze mini. – Dzięki nowemu oznakowaniu poziomemu powstaną dodatkowe miejsca postojowe przy ul. Budziszyńskiej – mówi radny Górski. Na kilku fragmentach pojawi się kontraruch rowerowy. Uporządkowane zostaną również strefy zamieszkania i drogi wewnętrzne.

Inwestycja wpisuje się w projekt „Wizja Zero”. To założenie, że wszyscy docieramy do celu i nikt nie ginie w wypadkach – wyjaśnia Górski. Przy okazji na osiedlu będzie mniej hałasu. – Może rodzice przestaną bać się o bezpieczeństwo dzieci i zrezygnują ze szkodliwego podwożenia ich samochodami do szkoły – mówi radny Górski.
Przed wprowadzeniem zmian zostanie przeprowadzona kampania informacyjna dla mieszkańców.

Toyota Zielona Góra
Eko pol - Poscigi.pl