Tak 10 lat temu budowano pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie (ZDJĘCIA)

Tak 10 lat temu budowano pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

Pomnik Chrystusa Króla, w Świebodzinie, największy na świcie ma już 10 lat. Montaż potężnej figury ściągnął redakcje z całego świata. Pogodo długo krzyżowała plany montażu, aż w końcu się udało.

Żelbetowy pomnik Chrystusa Króla Wszechświata został wybudowany pod koniec 2010 r. Za projekt odpowiadał Mirosława Patecki, który odciął się od obecnego wyglądu pomnika. Było to spowodowane faktem, że ksiądz wprowadził swoje poprawki do projektu rzeźby.

Chrystus w Świebodzinie ma 36 m wysokości. Sama korona ma aż 3 metry wysokości. Figura jest umieszczona na ponad 16-metrowym cokole. Potężna konstrukcja waży ponad 440 ton. Każda z dłoni ma po 6 metrów długości. Głowa waży aż 15 ton.

Budowa kosztowała ponad 6 mln zł. Chrystus ze Świebodzina jest najwyższy na świecie. O trzy metry przewyższa od Chrystusa Odkupiciela stojącego na górze w Rio de Janeiro.

Do montażu pomnika ściągnięto specjalny dźwig. Na sam montaż jednak długo nie pozwalała pogoda. Zbyt silny wiatr uniemożliwiał podnoszenie ciężkich elementów i ustawianie ich na cokole. Aż w końcu się udało.