Samochody.pl - poscigi.pl

To najczęstsze noworoczne postanowienia Polaków

Chcemy zdrowiej się odżywiać, w tym ograniczać mięso, więcej ćwiczyć i oszczędzać – takie są najważniejsze postanowienia noworoczne Polaków.

„Nowy Rok, nowa/nowy ja” – chyba każdy słyszał kiedyś to powiedzenie. Rozpoczęcie kolejnego roku kalendarzowego lubimy utożsamiać ze zmianami w życiu. Jak wynika z danych z badań Insight Lab dla Pyszne.pl, zdecydowana większość Polaków, bo aż 77 proc. zamierza w 2023 r. spróbować zmodyfikować swoje przyzwyczajenia.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Najbardziej zdeterminowani na zmiany są najmłodsi w grupie 18-24 lata podjęcie wyzwań w nowym roku deklaruje aż 81 proc. badanych.

Co Polacy chcą zmienić w swoim życiu?

Na początku stycznia ręce zacierają przede wszystkim właściciele siłowni i innych obiektów sportowych, respondenci najczęściej bowiem wskazywali w ankiecie, że wraz z nadejściem nowego roku chcą być bardziej aktywni fizycznie (odpowiedź 61 proc. badanych).

Dużą grupę stanowią także osoby, które chcą zmienić nawyki żywieniowe i zdrowiej się odżywiać (43 proc.), a także rzucić palenie czy lepiej się wysypiać (po 33 proc.).

Rezultaty badania odzwierciedlają również sytuację ekonomiczną i społeczną w Polsce w kontekście wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Planujemy więcej oszczędzać (41 proc. respondentów) i systematycznie badać swój stan zdrowia (33 proc.).

Do przeformatowania złych nawyków i wytrwania w noworocznych postanowieniach motywuje nas przede wszystkim chęć lepszego samopoczucia (59 proc.) oraz poczucia bycia zdrowym (38 proc.).

Zgodnie z wynikami badań noworoczne deklaracje podejmujemy najczęściej w noc sylwestrową (29 proc.) lub dwa tygodnie, a nawet miesiąc wcześniej (28 i 26 proc.). W pierwszych dniach stycznia o wyzwaniach i zmianach na lepsze myśli już tylko 15 proc. Polaków.

Nowy Rok bardziej wege

Nie zabrakło wyników dotyczących postanowień Polaków, które skupiają się na temacie jedzenia.

I tak: osoby planujące w nowym roku lepiej i zdrowiej jeść najczęściej zamierzają ograniczyć w swoich dietach mięso (42 proc.). 7 proc. badanych chce z niego zrezygnować całkowicie.

Zmiana nawyków żywieniowych jest dla wielu ludzi dużym wyzwaniem. Jak pokazują badania Insight Lab, pierwsze trudności związane z przejściem na dietę roślinną pojawiają się najczęściej po dwóch pierwszych tygodniach. Najwięcej osób, bo aż 41 pro., najzwyczajniej w świeci tęskni wtedy za smakiem kotleta, a niewiele mniej przyznaje: to trudniejsze, niż myślałem (36 proc.) oraz obawia się, że nie da rady (35 proc,).

Toyota Zielona Góra - poscigi.pl