Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

To smutne. Niektórzy z nich mogą nie przeżyć zimy (ZDJĘCIA)

Dla bezdomnych zimą każda doba to trudna walka o to, aby przeżyć.

Niskie zimowe temperatury to zmora dla wszystkich tych, którzy pozbawieni są dachu nad głową. Dla bezdomnych zimą każda doba to trudna walka o to, aby przeżyć. Dlatego słubiccy dzielnicowi wspomagani przez przedstawicieli Ośrodków Pomocy Społecznej dokładnie sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni, okazując im niezbędną pomoc. Ty możesz pomóc! Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Zbliża się okres zimowy to przede wszystkim znaczne i częste spadki temperatur, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych oraz będących w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, które znajdują się na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Policja sprawdza pustostany

Policjanci pamiętają  o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na problem osób samotnych, bezradnych jak i bezdomnych. – Szczególnie dzielnicowi prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe w zakresie wsparcia tych osób. Zatem widok policjantów przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, ogródkach działkowych nie powinien specjalnie dziwić – mówi asp. Agnieszka Kaczmarek, rzeczniczka policji w Słubicach.

Policja współpracuje z przedstawicielami Ośrodków Pomocy Społecznej. Każdego dnia poświęcają sporo czasu, aby dokładnie sprawdzić miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Wielu  z nich trudno przekonać do tego, aby skorzystali z miejsc, w których przeczekają mroźne dni. O wyziębienia przy takich temperaturach nie trudno.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, samotnego czy schorowanego nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Nie bądź obojętny – reaguj! Możesz uratować komuś życie!

Jeśli zauważysz człowieka leżącego na chodniku, nie przechodź obok niego obojętnie. Podejdź do osoby, zobacz czy oddycha, czy unosi się klatka piersiowa. Jeżeli jest przytomny zapytaj czy potrzebuje pomocy. Wezwij na miejsce pogotowie bądź policję. Nie przechodź obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu.

Informacje można przekazywać na numer telefonu 112 lub do najbliższej jednostki Policji. W Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego uruchomiono bezpłatną infolinię: 0 800 109 160, gdzie osoby bezdomne i potrzebujące pomocy mogą uzyskać informacje o miejscach noclegowych oraz punktach wydawania posiłków i odzieży.

Warto również skorzystać z  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „Osoba bezdomna potrzebująca pomocy”. Tam można sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych.

Toyota Zielona Góra - poscigi.pl