Toyota Zielona Góra - poscigi.pl

Trwa budowa nowej nitki wiaduktu na Zjednoczenia w Zielonej Górze

Wykonawca ma półtora roku na wykonanie zadania. Wstępny harmonogram zakłada jednak koniec prac już w grudniu 2024 r. fot. poscigi.pl

Firma Nowak-Mosty na plac budowy weszła we wrześniu. Od razu zajęła się rozbiórką stóp fundamentowych pozostałych po rozbiórce wiaduktu. Zamontowano również pale pod fundamenty.

– Wykonawca zakończył wyburzenia dziesięciu fundamentów filarów wiaduktu – od torów kolejowych do ul. Energetyków – informuje Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w urzędzie miasta.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Prace koncentrują się na wyburzeniach trzech kolejnych fundamentów (od strony ronda PCK do torów kolejowych) oraz przekopach kontrolnych, aby zlokalizować potencjalne kolizje z tzw. urządzeniami obcymi.

Ponadto, w celu kontroli bezpieczeństwa na ul. Zjednoczenia, trwa przegląd jesienny wiaduktu zachodniego, prowadzony przez prof. Adama Wysokowskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Trwa budowa wiaduktu w Zielonej Górze

Przypomnijmy. Miasto otrzymało z rządowej rezerwy subwencji ogólnej, około 40 mln zł dofinansowania na prace na ul. Zjednoczenia. Dotacja do tego zadania, może wynieść maksymalnie 50 proc. wartości robót. Niewykorzystana kwota subwencji zostanie przeznaczona na wykonanie drugiego, zachodniego wiaduktu (trzeba go rozebrać). W planach jest realizacja inwestycji w latach 2025-2026.

Wykonawca ma półtora roku na wykonanie zadania. Wstępny harmonogram zakłada jednak koniec prac już w grudniu 2024 r., a to oznacza wcześniejszą realizację inwestycji na nitce zachodniej (poruszając się w stronę ronda PCK). Inwestycję wyceniono na 25 mln 441 tys. 22 zł (kwota brutto).

Langner odszkodowania Zielona Góra - poscigi.pl Biała Wydra - poscigi.pl Eko pol - Poscigi.pl