Trzeźwy poranek w Zielonej Górze. Wpadł jeden pijany kierowca

Dzisiaj rano zielonogórscy policjanci przeprowadzili akcję Trzeźwy Poranek”’, podczas której kontrolowali stan trzeźwości kierujących jadących Al. Zjednoczenia. Podczas działań skontrolowano kilkaset pojazdów.

Od kilku tygodni na zielonogórskich ulicach w godzinach porannych pojawiają się policjanci ruchu drogowego, którzy w ramach działań „Trzeźwy Poranek”, kontrolują stan trzeźwości kierujących na losowo wybranych ulicach.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Do tej pory działania odbyły się już na ul. Botanicznej, Szosie Kisielińskiej, Działkowej, Kożuchowskiej, Batorego, a dzisiaj policjanci działali na Al. Zjednoczenia.

Podczas takich kontroli, policjanci w ciągu zaledwie godziny są w stanie sprawdzić stan trzeźwości nawet kilkuset kierujących. Dzisiaj zatrzymali jednego kierującego, który jednak miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie za jazdę po pijanemu. Grozi mu za to kara do dwóch lat więzienia.

Czas spalania zależy od wielu czynników, takich jak indywidualny proces spalania alkoholu, masa ciała i płeć. Przeciętnie nasz organizm potrzebuje ok. 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu, 50 g wódki = 20 g etanolu (czystego alkoholu), 100 ml wina = 12 g etanolu, 0,5 l piwa = 25 g etanolu. Stężenie alkoholu we krwi w wysokości 1 promila odnotowuje się po wypiciu zaledwie dwóch półlitrowych piw. Po wypiciu pół litra mocnego alkoholu możemy bezpiecznie usiąść za kierownicą dopiero po upływie 24-25 godzin.