W magistracie rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym Zielonej Góry

Odbyło się spotkanie Grzegorza Krystka, prezesa zarządu PGE Energia Ciepła z prezydentem Zielonej Góry Marcinem Pabierowskim.

Bezpieczeństwo energetyczne, dekarbonizacja oraz inwestycje głównymi tematami spotkania prezesa zarządu PGE Energia Ciepła z prezydentem Zielonej Góry.

W piątek, 26 lipca odbyło się spotkanie Grzegorza Krystka, prezesa zarządu PGE Energia Ciepła z prezydentem Zielonej Góry Marcinem Pabierowskim. Okazją do spotkania było omówienie dalszej współpracy z miastem oraz nowo podpisana umowa na dostawy gazu ziemnego. W spotkaniu uczestniczył także zarząd Elektrociepłowni „Zielona Góra”: prezes Radosław Czapski i wiceprezes Tomasz Woś oraz dyrektor pionu handlu i rozwoju, Małgorzata Ptak – Bystrzyńska.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Podczas spotkania rozmawiano głównie na tematy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa cieplnego i energetycznego mieszkańcom Zielonej Góry, w tym na temat nowo zawartej umowy kompleksowej na sprzedaż i dostawy paliwa gazowego do źródeł wytwarzania spółki tj. bloku gazowo – parowego oraz kotłów gazowo – olejowych.

Omówiono również korzyści płynące z ciepła sieciowego, w tym jego wpływ na zapobieganie smogowi, jak również pozostałe sposoby jego zapobiegania, jak m.in. dostępność różnych paliw wykorzystywanych do ogrzewania czy możliwości ociepleń domów z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Rozmawiano także o przyszłości sektora energetycznego, jak również aktualnych i przyszłych inwestycjach w nisko- i zeroemisyjne technologie.

– Ekologiczne ciepło systemowe nie tylko poprawia komfort życia zielonogórzan, ale również wpisuje się w działania proekologiczne, bowiem przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia w mieście – wyjaśnia prezydent Marcin Pabierowski.

– PGE Energia Ciepła prowadzi stałe działania, zmieniające ciepłownictwo w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, a jednocześnie wspierające walkę o czyste powietrze w miastach. Inwestujemy w nowe rozwiązania, modernizując jednocześnie już istniejące, zgodnie z obowiązującymi regulacjami. W te trendy doskonale wpisuje się zielonogórska elektrociepłownia, która całkowicie odeszła już od spalania węgla, prowadząc działalność w zakresie skojarzonego wytwarzania ciepła przy wykorzystaniu gazu ziemnego – mówi Grzegorz Krystek, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Elektrociepłownia stale rozbudowuje miejską sieć ciepłowniczą w Zielonej Górze, zastępując przestarzałe i nieefektywne źródła niskiej emisji ekonomicznym i ekologicznym ciepłem systemowym. Działania te zmniejszają zanieczyszczenie miasta i poprawiają komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców. Przyłącza także nowe budynki do sieci miejskiej – w tym przypadku efektywniejsze i bardziej ekologiczne jest wykorzystanie ciepła systemowego z kogeneracji niż dostarczanie ciepła z lokalnych źródeł ciepłowniczych, nawet tych nowych.