Od 1 czerwca wchodzą bardzo ważne przepisy, które nakazują kierowcom ustąpienie pierwszeństwa pieszym nie tylko na pasach, ale również wchodzącym na zebry. Ujednolicona została prędkość w terenie zabudowanym.
- Kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym nie tylko na pasach, ale również wchodzącym na przejścia
- Piesi mają zakaz używanie telefonów na pasach
- Przez cała dobę obowiązuje pedkość do 50 km/h w terenie zabudowanym
Jak wyjaśnia asp. sztab. Andrzej Gramatyka, naczelnik zielonogórskiej drogówki, nowe przepisy obowiązujące od wtorku, 1 czerwca, mówią o tym, że kierowcy mają obowiązek ustąpienie pierwszeństwa pieszym nie tylko będącym na pasach, ale również wchodzącym na przejścia dla pieszych. – Oznacza to, że kierowcy muszą znacznie szerzej spoglądać na okolice przejść dla pieszych, aby umożliwić pieszym również bezpieczne wejście na pasy – mówi asp. sztab. Gramatyka.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek:
- zachować szczególną ostrożność,
- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego,
- ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Uwaga! Nowe przepisy zabraniają pieszym używanie na przejściach np. telefonów lub innych urządzeń elektronicznych mogących rozpraszać uwagę.
W terenie zabudowanym już tylko do 50 km/h
Od wtorku 1 czerwca, wprowadzono ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. – Od teraz, bez względu na porę, przez całą dobę jedziemy z prędkością do 50 km/h – mówi asp. sztab. Gramatyka. Dotychczas prędkość nocą mogła wynieść do 60 km/h.
Od 1 czerwca koniec z jazdą „na zderzak”
Kierujący na autostradach oraz drogach ekspresowych muszą zachować minimalny odstęp między pojazdem kierowcy a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. – Odstęp ten jest wyrażony w metrach i powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę – wyjaśnia asp. sztab. Gramatyka. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.
Uwaga! Powyższej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania na autostradach lub drogach ekspresowych.
Dotychczas stosowało się zasadę zachowania odstępu pozwalającego na bezpieczne wyhamowanie pojazdu, bez określenia minimalnej odległości między samochodami.