Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z funkcjonariuszami KAS i CBŚP oraz Śledczego Urzędu Celnego w Dreźnie i Gorlitz zatrzymali ponad 18 ton tytoniowego suszu o wartości blisko 9,5 mln zł. Zatrzymano 13 osób.
Funkcjonariusze straży graniczne z placówki w Tuplicach wraz z Krajową Administracją Skarbową z Zielonej Góry rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie zajmowali się handlem lewym tytoniem. Działali na terenie Polski, Czech i Niemiec. Grupa przestępcza opracowała schemat, który początkowo, dzięki rozdzieleniu go na te państwa działał bez zarzutu. Konta bankowe ulokowano w Czechach, tytoń i magazyny w Niemczech i wreszcie polska część planu, czyli rynek zbytu nielegalnego tytoniu.
W czerwcu i lipcu funkcjonariusze obu służb przeprowadzili na terenie województwa lubuskiego działania, w wyniku których zatrzymano 12 ton suszu tytoniowego bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości ponad 6,2 miliona złotych oraz 8 osób, które były członkami tej grupy. W trakcie dalszych czynności śledczy ustalili, że członkowie tej grupy działają również na Śląsku.
Z uwagi na to, służby przeprowadziły kolejne działania, tym razem na terenie województwa śląskiego. W wyniku przeszukań kilku posesji ujawniono blisko 1,4 tony tytoniu niewiadomego pochodzenia wartego prawie 800 tysięcy złotych. W trakcie działań zatrzymano kolejne 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W działania przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej zaangażowani byli także funkcjonariusze celni z niemieckiego Urzędu Śledczego w Dreźnie i Gorlitz. I to właśnie w Niemczech 8 lipca na podstawie europejskiego nakazu dochodzeniowego nastąpiło ujawnienie partii ponad 5 ton tytoniu, który był już nawet częściowo załadowany na ciężarówki.
Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się rozprowadzaniem nielegalnych wyrobów akcyzowych. Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez funkcjonariuszy SG i KAS od maja 2017 roku. To współdziałanie pozwoliło nie tylko na zatrzymania pojedynczych transportów, ale także na ujawnienie całego skomplikowanego mechanizmu działania przestępców. Ogółem wszystkie biorące udział w tych działaniach służby zatrzymały 64 tony suszu i 7 ton krajanki tytoniowej o wartości 35,5 miliona złotych, zabezpieczono ponad 950 tysięcy w gotówce, a 41 osobom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. To nie koniec. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.