W województwie lubuskim od czerwca tego roku utonęły cztery osoby. To cztery niepotrzebne i niewyobrażalne ludzkie tragedie. Zróbmy wszystko, aby poprzez nasze odpowiedzialne zachowanie i rozsądek nad wodą, tegoroczne wakacje były niezapomniane, ale przede wszystkim bezpieczne.
Lubuscy policjanci w trosce o wypoczywających przypominają o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialne zachowanie nad wodą. Brawura, alkohol, wybór niestrzeżonych kąpielisk to prosta droga do tragedii.
Bez względu na to, czy będzie to kąpiel w jeziorze czy morzu niezbędne jest trzeźwe myślenie, zdrowy rozsądek, ale przede wszystkim poczucie odpowiedzialności. – Doświadczenie policjantów, którzy każdego letniego sezonu dbają o bezpieczeństwo nad wodą, pozwala stwierdzić, że w wielu przypadkach wciąż brakuje pokory i odpowiedzialności ze strony kąpiących się osób – mówi kom. Maciej Kimet z biura prasowego lubuskiej policji.
Przed wodą trzeba czuć respekt. Przede wszystkim wybierajmy kąpieliska strzeżone, czyli takie, na których znajduje się profesjonalna opieka ratownika wodnego.
Warto również mierzyć siły na zamiary. Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich, asekurujmy się obecnością innych osób czy bojką. Jeśli chcemy spróbować pływania długodystansowego, to lepszym miejscem będzie basen niż środek jeziora.
Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu. Nawet jego niewielka ilość w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje, że nasze reakcja mocno się opóźnia.
Zwracajmy także uwagę na inne osoby znajdujące się w pobliżu. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. – Jeżeli będziemy w stanie mu pomóc to uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziemy się czuć na siłach, to jak najszybciej poinformujmy o tym inne osoby – mówi kom. Kimet.