Pamiętacie woonerf? Wizualizacje zmian na ulicy Kupieckiej rozbudziły wyobraźnię i ciekawość zielonogórzan. Co dzieje się z tym projektem? – Jesteśmy gotowi, czekamy na pieniądze unijne, które pozwolą zrealizować to zadnie – mówi radny Robert Górski. Woonerf ma powstać na odcinku ulicy Kupieckiej, od skrzyżowania z Podgórną i Drzewną do przecięcia Ciesielskiej z Placem Matejki.
Czym jest woonerf? – To strefa dla pieszych i samochodów, w której zrezygnujemy z tradycyjnego podziału przestrzeni na jezdnię i chodniki – tłumaczy Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. Będą tam zamontowane nowoczesne designerskie latarnie nawiązujące do małej architektury, która jest obecnie na deptaku. – To będzie tworzyło spójną całość – mówi radny Fili Gryko.
Na Kupieckiej pojawią się granitowe płyty w odcieniach szarości, do tego mała architektura w brązie, z gęstą zielenią i nowoczesnym designerskim oświetleniem.
Zielona Góra. W centrum będzie jeszcze piękniej
– Przy naszej pierwszej koncepcji zaproponowaliśmy, aby nie było tam tzw. kocich łbów. To był ukłon w stronę mieszkańców, którzy skarżyli się na hałas na Placu Matejki – przypomina radny Robert Górski. Jesteśmy gotowi, czekamy na pieniądze unijne, które pozwolą zrealizować to zadnie, dodaje Górski.
Będzie to strefa dla pieszych i samochodów. – Zrezygnujemy tam z tradycyjnego podziału przestrzeni na jezdnię i chodniki oraz zastosujemy elementy małej architektury. Spowoduje to uspokojenie ruchu oraz wysoki poziom bezpieczeństwa przy zachowaniu funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów – wyjaśnia Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.
Woonerfy w polskich miastach to furora
Ulica nadal będzie jednokierunkowa. W koncepcji znacznie ograniczono ruch kołowy i liczbę miejsc postojowych. Wprowadzono dwa załamania ruchu mające ograniczyć prędkość pojazdów. W miejscach poszerzeń chodnika proponuje się wygospodarowanie miejsc na ogródki gastronomiczne. Zaprojektowano oświetlenie ławek, platform, posadzek oraz lampy parkowe w kolorze grafitowym o wysokości ponad skrajnią drogi.
Czytaj też – Kolizyjne i zatłoczone skrzyżowanie w Zielonej Górze zostanie przebudowane
Woonerfy w polskich miastach robią furorę. Rozwiązanie, które jest planowane w Zielonej Górze zostało już zastosowane w m.in. w Warszawie, Gdyni i Łodzi. Tam nie tylko cieszy oko, wykorzystuje też przestrzeń w oryginalny i funkcjonalny sposób. – W Zielonej Górze wiele osób przemieszcza się z Galerii Focus Mall i Palmiarni w stronę deptaku, właśnie dlatego optymalne będzie poszerzenie starówki w tym kierunku. Miasto czerpie dobre wzorce od samorządów, które przetarły szlaki. Mamy koncepcję i wiemy, jak to zrobić – mówi radny Filip Gryko.