Wygrana w konkursie – ile podatku trzeba zapłacić?

Wielu ludzi bierze udział w konkursach i loteriach, a także obstawia zakłady. Każdy ma nadzieję na wygraną. Należy jednak pamiętać, że od nagrody należy odprowadzać podatek dochodowy. Ile wynosi podatek od wygranej? Kiedy powinno się go zapłacić? Wyjaśniamy.

Ile wynosi podatek od wygranej lub prezentu?

Zgodnie z artykułem art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od wygranej w konkursie, zakładzie lub grze pobiera się w zależności od jej wysokości. Dotyczy to również nagród związanych ze sprzedażą premierową – nie tylko w Polsce, ale też innym państwie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Podatek od wygranej nie musi zostać zapłacony przez podatnika. Organizator konkursu lub promocji zrobi to sam – odprowadzi do urzędu skarbowego 10% kwoty od wygranej. Nagrody pieniężnej nie trzeba ujmować w rocznym zeznaniu podatkowym. Przychód nie łączy się z innymi np. z tytułu umowy o pracę lub prowadzonej działalności gospodarczej.

W tym miejscu sprawdzisz więcej informacji na temat wysokości podatku o wygranej: https://www.ingksiegowosc.pl/news/ksiegowosc/podatek-od-wygranej-ile-wynosi

Czy zawsze trzeba płacić podatek od wygranej?

Według ustawy o PIT czasami zwolnić można podatnika z obowiązku zapłaty podatku od wygranej. Nie będzie on pobrany, gdy konkurs organizowany jest i ogłoszony przez środki masowego przekazu lub w przypadku konkursów specjalnych (np. o tematyce kulturowej czy naukowej). Podatku nie trzeba też odprowadzać, jeśli kwota wygranej lub prezentu nie przekroczy 2 tys. zł.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że ulga dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i przedsiębiorców prowadzących działalność rolniczą. Przedsiębiorcy powinni opodatkować nagrodę jako przychód uzyskany z działalności – jednak tylko w przypadku, gdy nagroda lub prezent powiązane są z działaniem firmy.

Aby wygrana w losowej grze liczbowej nie uległa opodatkowaniu, wartość wygranej nie może przekroczyć 2280 zł. Musi być zorganizowana i prowadzona na terenie UE lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Całkowicie zwolnione z opodatkowania są wygrane np. z automatu, w grze w karty, w kości i kilka innych.

Nie możesz osobiście odebrać wygranej? Sprawdź, jak napisać upoważnienie: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/upowaznienie/

Wygrana w konkursie – o czym jeszcze pamiętać?

Co w przypadku, gdy chcemy sprzedać wygraną w konkursie nagrodę? Wówczas trzeba zapłacić podatek. Jeśli chcemy sprzedać ją po upływie 6 miesięcy od otrzymania, nie trzeba płacić podatku. Sprzedaż przed upływem tego czasu obowiązuje do wykazania przychodu z tytułu wygranej w rocznej deklaracji podatkowej. Jeśli wygraną jest mieszkanie, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku, powinno minąć 5 lat.

Wygraliśmy coś poza granicami Polski? Wygraną należy wykazać w zeznaniu podatkowym oraz osobiście odprowadzić podatek bez względu na to, jaka była kwota wygranej. W takiej sytuacji nie ma limitów zwalniających z obowiązku jego zapłacenia.

W tym miejscu przeczytasz więcej newsów dotyczących finansów: https://www.ingksiegowosc.pl/news

Artykuł sponsorowany