Zielona Góra. Będą cuda w Parku Piastowskim, a wśród nich wieża wodna

Prezydent Marcin Pabierowski obiecał zielonogórzanom, że lubiany park odzyska dawną świetność.

Park Piastowski, kultowe miejsce zielonogórzan doczeka się rewitalizacji. Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski zrobił pierwszy krok do realizacji inwestycji. Podpisał umowę na prace projektowe zagospodarowania parku z firmą P.U.P.I Plan. Jedną z trakcji turystycznych będzie wieża wodna.

Park Piastowski znajduje się przy ul. Festiwalowej i Kilińskiego, w sąsiedztwie Amfiteatru. Zajmuje powierzchnię niemal 5 ha. Lata świetności ma jednak już dawno ma za sobą. Rozrastające korzenie drzew uszkodziły asfaltowe nawierzchnie ścieżek spacerowych. To utrudnia poruszanie się po parku osobom starszym, z wózkami i niepełnosprawnościami oraz stwarza też zagrożenie dla zdrowia. Ponadto ławki i pojemniki na odpady są zniszczone i często przepełnione. Uszkodzone zostały ławki  oraz kosze na śmieci. Tereny zielone nie są zagospodarowane i niepielęgnowane. W parku brakuje elementów rekreacyjnych oraz wypoczynkowych.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Prezydent Marcin Pabierowski obiecał zielonogórzanom, że lubiany park odzyska dawną świetność. – To miejsce ważne dla mieszkańców, łączy w sobie zieleń, historię Zielonej Góry i rekreację. Park powstał w 1902 r., został zaprojektowany przez ówczesnych mieszkańców Grünbergu, jako miejsce wytchnienia dla zielonogórzan. To miejsce wymaga jednak rewitalizacji i naprawy. I mam dobrą wiadomość, zabezpieczyliśmy pieniądze w budżecie miasta na opracowanie projektu rewitalizacji parku wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Będziemy zabiegać o dofinansowanie do projektu z funduszy unijnych – powiedział prezydent Pabierowski.  

Przed kilkoma laty miasto opracowało Program Funkcjonalno-Użytkowy. Na jego podstawie powstała koncepcja rewitalizacji parku. Miasto wykorzysta cześć tych rozwiązań przy realizacji inwestycji.

W planach jest modernizacja zniszczonych ciągów pieszych. W parku pojawi się nawierzchnia z utwardzonej kostki brukowej lub mieszanki mineralnej z obrzeżem z kostki oraz budowa nowych dróg, ścieżek, placów wypoczynkowych oraz schodów parkowych.

Do przebudowy jest również cały system oświetlenia z doświetleniem terenu. Do tego montaż nowych elementów małej architektury, w tym zdrojów z wodą pitną, ławek i leżaków parkowych, tablic informacyjnych z historią parku i przyrodniczych oraz koszy na śmieci. Będą też stojaki na rowery, pojemniki na psie odchody i tabliczki dendrologiczne z oznaczeniem wybranych gatunków drzew i ozdobnych obrzeży rabat.

– Z pewnością musimy pomyśleć o ogrodach deszczowych, aby walczyć ze skutkami urbanizacji i zachować wodę w tej zielonej przestrzeni – mówił prezydent Pabierowski. Ddoął, że zależmy mu na wyeksponowaniu miejsc historycznych, tak żeby mieszkańcy spacerując mogli poznawać historię Zielonej Góry. Nową atrakcję turystyczną ma być wieża wodna. – Mieszkańcy długo czekali na rewitalizacje tego terenu, z pewnością wykorzystamy archiwalne koncepcje zagospodarowania parku. W planach mamy też modernizację amfiteatru – mówi Pabierowski.

Park ma być objęty miejskim monitoringiem. Pojawią się nowe rośliny okrywowe, w tym pnącza. Zostaną posadzone w miejscach gdzie nie można założyć trawników. Nowe trawniki zostaną założone w miejscach dostatecznie doświetlonych i wolnych od roślin. Dojdą także drzewa ozdobne uzupełniające kompozycję historyczną parku.

Wzdłuż całego parku powstania ścieżka rowerowa. Dzięki stałej organizacji ruchu park ma zostać zabezpieczony przed niepożądanymi pojazdami.

Park jest wpisany do ewidencji zabytków i dlatego wszystkie prace projektowe będą konsultowane z konserwatorem zabytków. Posiada cztery pomniki przyrody w tym dwa drzewa i dwa głazy. Na tym terenie rośnie około sto gatunków drzew.

– Wykonawca ma dwa miesiące na przygotowanie wstępnych koncepcji projektowych, które będą uzgadniane z konserwatorem zabytków, ale i biurem monitoringu miejskiego – mówi Monika Krajewska, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich. Potem o końca roku powstaną wizualizacje projektu i ruszą przygotowania do uzyskania pozwolenia na budowę.