Zielonogórski Las Odrzański, czyli duży, urokliwy kompleks leśny w sołectwie Krępa oficjalnie został uznany za rezerwat przyrody! – To miejsce jest piękne, ma olbrzymi potencjał przyrodniczy. Zachęcam mieszkańców, aby wybrali się tutaj na spacer – przekonuje prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski.
Cała inicjatywa związana jest z rocznicą 100-lecia istnienia Lasów Państwowych, które ogłosiły z tego powodu chęć utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody. Po analizie walorów środowiskowych zaproponowano w sumie ponad 200 lokalizacji, w tym Zielonogórski Las Odrzański. Cała procedura zakończyła się sukcesem. Historyczne miejsce wypoczynku i rekreacji dawnych zielonogórzan jest już oficjalnie rezerwatem przyrody.
– To jest wspaniały las mieszany. Takie lasy podmokłe, w dobie zmian klimatu, są niezwykle ważne. Powracające susze oraz problem z wodą jest dzisiaj jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych w tej części Europy. Dlatego takie miejsca jak Las Odrzański są nie tylko piękne, ale również niezwykle cenne pod względem retencji wody. To się później przekłada na nasze bezpieczeństwo – wspierając przyrodę, wspieramy siebie – mówi Mikołaj Dorożała, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Konserwator Przyrody.
Zielona Góra. Mamy rezerwat przyrody
Dorożała zwraca przy tym uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat udało się w Polsce powołać do życia niemal 140 nowych rezerwatów przyrody. – To duży sukces! Poprzedni rząd przez osiem lat utworzył ich jedynie ok. 30 – zaznacza nasz rozmówca. – W Polsce parki narodowe zajmują ok. 1 proc. powierzchni kraju a rezerwaty ok. o,5 proc. Mówimy więc o przestrzeni 1,5 proc., która jest zbliżona do tego, jak wyglądała i funkcjonowała kilkaset lat temu. Musimy dbać o takie perełki, aby przetrwały dla przyszłych pokoleń. Mający 530 hektarów Las Odrzański to największych rezerwat w województwie lubuskim. Ten region słynie z lasów sosnowych, tymczasem tutaj mamy las mieszany, widzimy coś pierwotnego. Dlatego z dumą będę zachęcał do wizyty w Zielonej Górze i obejrzenia Lasu Odrzańskiego.
Pabierowski: Do rezerwatu na wycieczkę rowerową
Prezydent Marcin Pabierowski zapowiada, że osobiście wybierze się do rezerwatu na wycieczkę rowerową. – Cieszę się, że Zielona Góra może się pochwalić takim unikalnym przyrodniczym skarbem. Uważam, że bardzo ważna jest ochrona zielonych płuc w pasie Odry. Utworzenie rezerwatu wpisuje się tę politykę. Ten teren ma olbrzymi potencjał, robi duże wrażenie, człowiek może znaleźć tutaj spokój i wytchnienie. Zachęcam zielonogórzan, aby wybrali się na spacer i na własne oczy przekonali się o pięknie tutejszej przyrody. Warto! – podkreśla Pabierowski.
I faktycznie, walory przyrodnicze Lasu Odrzańskiego są ciężkie do podważenia. Sześć z 250 rosnących tu gatunków grzybów występuje tylko w tym jednym miejscu w Polsce. W nowym rezerwacie można obserwować też bogate populacje kilku gatunków mszaków, 552 gatunki motyli, w tym 59 dziennych, 37 gatunków ważek, ponad 360 gatunków chrząszczy, 140 gatunków ptaków oraz wiele ssaków: 10 gatunków nietoperzy, łosie, wilki, bobry, wydry oraz rzęsorka rzeczka.
– Już wiele lat temu ze względu na walory przyrodnicze tych lasów ograniczyliśmy w nich gospodarkę leśną – mówi Arkadiusz Kapała, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. – Dbaliśmy o zachowanie dużych fragmentów lasu ze starymi, okazałymi drzewami oraz naturalnego charakteru łęgów nadrzecznych. Jestem dumny, że wybitna wartość przyrodnicza tego będącego pod naszą opieką obszaru została potwierdzona i zyskał on status rezerwatu.
mat UM Zielona Góra






