We wtorek, 5 lipca, na komisji bezpieczeństwa i praworządności, mieszkańcy poskarżyli się radnym i zielonogórskim policjantom na zakłócanie ciszy nocnej i pijackie awantury, które urządza młodzież na Placu Teatralnym. Miasto zapowiada zmiany na lepsze. – Bardzo poważnie traktujemy wszystkie głosy mieszkańców w tej sprawie – powiedziała Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych.
W spotkaniu uczestniczyli nadkomisarz Marcin Gurgurewicz, zastępca komendanta zielonogórskiej policji Miejskiego Policji w Zielonej Górze, asp. sztab. Sławomir Wasiel, zastępca naczelnika wydziału sztab policji komendy miejskiej policji oraz Dariusz Mach, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Mieszkańcy ulic dra Pieniężnego, Kupieckiej, placu Matejki i al. Niepodległości zaapelowali o pomoc do miasta i policji. Przez sąsiedztwo Placu Teatralnego mają problemy ze snem, bo przeważnie po zmroku młodzież dopiero zaczyna rozkręcać imprezy. Zabawie towarzyszą krzyki, rozbijanie szkła, picie alkoholu a nawet bójki i zażywanie narkotyków.
Co na to policja?
Policja zapewnia, że Placem Teatralnym zajmuje się od kilku lat. – Mieliśmy zgłoszenia o zakłócaniu spokoju, załatwianiu potrzeb fizjologicznych i bójkach. Wiemy, że to miejsce upatrzyli sobie młodzi ludzie spożywający alkohol – wyjaśniał nadkom. Gurgurewicz.
W okresie pandemii koronawirusa sytuacja na placu się uspokoiła. Obecnie znów niestety pojawiły się problemy. – Za każdym razem podejmujemy interwencje. Od początku tego roku mieliśmy dziewięć zgłoszeń od mieszkańców w rejonie Placu Teatralnego, ale tylko pięć z nich dotyczyło spożywania alkoholu i zakłócania spokoju. Część zgłoszeń jest anonimowych, a w tej sytuacji nie możemy złożyć wniosku o ukaranie do sądu – mówił nadkom. Gurgurewicz.
Miasto: Zrobimy porządek
Zielonogórska policja otrzymuje od miasta 200 tys. zł rocznie na dodatkowe patrole. – Te patrole powinny pojawić się na Placu Teatralnym, bo w tym zrewitalizowanym miejscu odbywają się wydarzenia kulturalne, także po 22.00, a zbliża się Winobranie – mówiła W. Haręźlak.
Jeżeli jest potrzeba reaktywacji „13 posterunku” policji przy al. Niepodległości (obecnie siedziba m.in. Lubuskiego Trójmiasta – red.) to miasto może wydzielić w nim trzy pomieszczenia dla policji.
Czytaj więcej – Miasto zrobi porządek z Placem Teatralnym – tak jak chcą mieszkańcy![ZDJĘCIA]