Zielona Góra. Na Uniwersytecie Zielonogórskim uruchomiono laboratorium Perceptus dla studentów

Jacek Starościc, prezes zarządu firmy Perceptus.

W sobotę 21 marca 2025 roku na wspomnianym wydziale zostało otwarte laboratorium cyberbezpieczeństwa. Sprzęt, m.in. szafy rack z macierzami serwerowymi zapewniła firma Perceptus. To dla studentów cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo to kierunek przyszłości. Każdy kto śledzi medialne doniesienia wie, że ataki na systemy w firmach i obiektach publicznych, jak urzędy i szpitale – zdarzają się coraz częściej. Specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa są bardzo potrzebni na rynku i ten zawód przez najbliższe lata nie straci na popularności. Ten trend przyświecał władzą Wydziału Nauk Inżynieryjno-Technicznych podczas tworzenia nowego kierunku studiów podyplomowych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Partnerem studiów Cyberbezpieczeństwo jest firma Perceptus – zielonogórski dostawca usług cyberbezpieczeństwa, który o IT swoich klientów dba od 16 lat.

 – Widzimy deficyt specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa na rynku. Od 2015 roku uzupełnialiśmy o te tematy program studiów na wydziale, realizując dla studentów nieodpłatnie zajęcia IT Security Academy. Dostaliśmy od uczestników tych zajęć jasny komunikat: to za mało. Potrzebujemy kompletnej, formalnej edukacji w kierunku cyberbezpieczeństwa. Tak narodził się pomysł na stworzenie kierunku studiów podyplomowych. – wyjaśnia Jacek Starościc, prezes zarządu firmy Perceptus, która jest partnerem studiów podyplomowych Cyberbezpieczeństwo. W październiku 2024 roku uruchomiono pierwszą edycję tych studiów.

W sobotę 21 marca 2025 roku na wspomnianym wydziale zostało otwarte laboratorium cyberbezpieczeństwa. Sprzęt, m.in. szafy rack z macierzami serwerowymi zapewniła firma Perceptus. W laboratorium odbywać się będą zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych kolejnych roczników. W tej chwili na kierunku kształci się 19 specjalistów. – Studenci pierwszej edycji realizują obecnie program dotykający kompleksowo zagadnień cyberbezpieczeństwa w organizacji. W programie uwzględnione są zarówno przedmioty pozwalające na świadomą ocenę ryzyka dla poszczególnych obszarów w organizacji, jak też architektura systemów cyberbezpiecznych, bezpieczeństwo w systemach teleinformatycznych, zapewnienie ciągłości działania  i wiele innych – mówi . Starościc.

Zajęcia prowadzi kadra akademicka, każdorazowo wspierana przez inżynierów z firmy Perceptus, którzy uzupełniają wiedzę słuchaczy o informacje na temat rynkowych praktyk i sposobów wdrażania omawianych zagadnień. – Kadrę wydział wspierają osoby, które na co dzień stanowią pierwszą linię obrony przed cyberatakami, dlatego case’y omawiane podczas zajęć mają wysoką wartość praktyczną i potrafią otworzyć oczy na różne aspekty. – dodaje Jacek Starościc.  Kolejna edycja studiów podyplomowych jest planowana na rok akademicki 2025/2026.