W czwartek, 13 listopada, w Zielonej Górze odbyła się pierwsza nowa akcja drogówki. Policjanci pod lupę wzięli zachowanie kierujących na przejściach dla pieszych. Sprawdzali również to, co robią piesi.
„Patrol przy przejściu” to nowa akcja zielonogórskiej drogówki. – To nasze nowe, autorskie działania – mówi podinsp. Katarzyna Świerkowska-Teska, naczelnik zielonogórskiej drogówki. Akcja polega na kontrolowaniu zachowania pieszych oraz kierowców w rejonach oraz na przejściach dla pieszych. Wszystko w dodatku jest nagrywane.
Zielona Góra. Nowa akcja drogówki
Podczas czwartkowych działań policjanci ujawnili 18 wykroczeń wobec pieszych. Z tego 13 kierowców wyprzedzało na przejściu dla pieszych, a pięciu nie ustąpiło pierwszeństwa pieszym. Wszyscy kierujący kontrole zakończyli mandatami w wysokości 1,5 tys. zł oraz 15 punktami karnymi na kontach.
Kierowcy różnie tłumaczyli swoje zachowanie. – Jeden z kierujących skomentował, że jak będziemy tak działać, to nikt nie będzie miał prawo jazdy – mówi podinsp. Świerkowska-Teska. Kierowca zatrzymany do kontroli na ulicy Zjednoczenia przyznał „wiem, że jechałem za szybko, ale nie wiedziałem, że wyprzedziłem na przejściu”.
Celem nowej akcji zielonogórskiej drogówki jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, eliminowanie niebezpiecznych zachowań kierowców oraz kontrola prędkości w rejonach przejść. W ramach działań policjanci reagują również na wykroczenia popełniane zarówno wobec pieszych oraz popełniane przez pieszych. Działania będą prowadzone cyklicznie.






