Jedno jest pewne – deptak na al. Niepodległości trzeba przebudować, bo wprost rozpada się w oczach. Tylko jak to zrobić? – Mamy do wyboru dwa warianty – zachęcał do głosowania prezydent Marcin Pabierowski.
– Przed nami wyjątkowy projekt rewitalizacji deptaka, który chcemy przedstawić mieszkańcom. Chcemy zmieniać śródmieście, aby było ono atrakcyjne. Dlatego przedstawiamy dwie koncepcje przebudowy deptaka i konsultujemy opinie mieszkańców – mówił prezydent Pabierowski, podczas konsultacji we wtorek, 10 grudnia. Za nim rozstawiono namiot z wizualizacjami, planami i urną do głosowania. I tłumaczył, że al. Niepodległości to miejsce lubiane, często odwiedzane gdzie można odpocząć.
– Ta przestrzeń z końca lat 70. wymaga poprawy. Nie chodzi tylko o nawierzchnię, ale również odprowadzenie wód opadowych, wykonanie ogrodów deszczowych – kontynuował prezydent. – Mamy przygotowane dwie koncepcje. Mieszkańcy mogą wybrać wariant, który ich najbardziej przekonuje. Pierwsza koncepcja, to zabudowa obu powierzchni (Niepodległości i Żeromskiego) płytami granitowymi. Na niewielkim fragmencie zostawimy część historycznych płyt, które dzisiaj pokrywają deptak. Planujemy również zrobienie dogodnego przejścia na pl. Teatralny.
Koncepcja druga w większym zakresie wykorzystuje zagospodarowanie płyt jasno-szarych i grafitowych. Nowa nawierzchnia odtworzy istniejący obecnie układ z charakterystycznymi podziałami w kwadraty i prostokąty ograniczone ciemnymi płytami. – Rolą miasta jest przygotowanie dobrych projektów i pytanie mieszkańców o zdanie – kończył prezydent.
Swoich faworytów zaraz wskazali miejscy radni Jacek Frątczak i Eliza Zaborowska-Kujawa: – Jesteśmy za jedynką – stwierdzili. Swojego typu nie chciała zdradzić Joanna Liddane. – Mogę jednak zapewnić, że wszystkie drzewa będą dobrze zabezpieczone. Nic nie będzie wycinane.
– Koncepcja pierwsza jest z nawierzchnią granitową, która nawiązuje do zrewitalizowanej ul. Żeromskiego. Wykorzystujemy tu duże płyty granitowe, żeby nie było problemu z poruszaniem się po nich. Panie w szpilkach już nie będą miały problemów – mówił wiceprezydent Paweł Tonder. – Co najważniejsze w obu wariantach dokładamy trzy kwartały zieleni. Chcemy przesunąć plac zabaw w okolice pl. Bohaterów. W to miejsce dołożyć kwartał zieleni. Kolejny w okolicach teatru.
Powstanie również sieć odprowadzająca wody opadowe. Przy teatrze zostaną dwa kwartały zbudowane z najlepiej zachowanych płyt dzisiaj pokrywających deptak.
– Druga koncepcja, są to płyty betonowe, biało-czarne, które nawiązują do dzisiejszego wyglądu deptaka. Funkcje terenów zielonych i placu zabaw w obu koncepcjach są takie same – tłumaczył wiceprezydent Tonder.
KONCEPCJA 1
Nawierzchnia stanowi kontynuację istniejącej kostki granitowej znajdującej się na ul. Stefana Żeromskiego. Na głównych traktach zaplanowano 4 płyty granitowe w kolorze szarym wielkość 100×50 cm ułożone w poprzek budynków ograniczone z dwóch stron płytami granitowymi sjenitowymi wielkości 100×50 cm ułożonymi wzdłuż budynków. Uzupełnienie przy budynkach stanowi drobna kostka granitowa 10×10 cm w kolorze szarym. Pomiędzy terenami zielonymi przewidziano kostkę szarą granit płomieniowany 20×15 cm. Dodatkowo naprzeciwko teatru zaplanowano dwa kwartały, które stanowią odtworzenie istniejącej kostki betonowej jasno szarej oraz antracytowej o wymiarach 50×50 cm. Koncepcja nr 1 zakłada wykonanie koszy na śmieci oraz lamp w formie stylizowanej. Odwzorowanie istniejących znajdujących się przy ul. Stefana Żeromskiego. Ławki z siedziskiem drewnianym stylizowanym posadowione na granitowym postumencie.
KONCEPCJA 2
Nawierzchnia stanowi odtworzenie istniejącego układu płyt betonowych na głównych traktach oraz pomiędzy terenami zielonymi z płyt jasno szarych oraz antracytowych o wymiarze 50 x 50 cm. Uzupełnienie przy budynkach wykonane z drobnej kostki granitowej 10×10 cm w kolorze szarym. Koncepcja nr 2 zakłada wykonanie lamp w formie niezmienionej w stosunku do lamp istniejących. Ławki z siedziskiem drewnianym w formie nowoczesnej posadowione na betonowych postumentach. Kosze na śmieci nowoczesne betonowe
Kolejne konsultacje w czwartek, 12 grudnia, w godz. 12.00-15.00.