Chcieli na miliony oszukać lubuski urząd wojewódzki. Przekręt w projekcie przy oczyszczaniu torów wykryła kontrola urzędników. Zatrzymano pięć osób

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Poznania na polecenie zielonogórskiej prokuratury okręgowej zatrzymali pięciu osób. Do zatrzymań doszło na w województwach mazowieckim oraz zachodniopomorskim. Zatrzymane osoby sztucznie zawyżały koszty projektu dotyczącego odzyskiwanie oleju i przy tym oczyszczania torów kolejowych. Przekręt przy projekcie wykryła kontrola z urzędu marszałkowskiego.   

Funkcjonariusze CBA z Poznania na polecenie zielonogórskiej prokuratury okręgowej zatrzymali pięciu osób. Do zatrzymań doszło na terenie województw mazowieckiego i zachodniopomorskiego. Przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych osób oraz zabezpieczono materiały dowodowe.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

Wszystko zaczęło się po kontroli projektu przez urzędników z Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego. Zwrócili oni uwagę na koszty faktur projektu dotyczącego oczyszczania oraz odzyskiwanie oleju z torów kolejowych. Cały projekt opiewał na sumę aż 7 mln zł. – Urzędnicy zwrócili uwagę na wysokie koszty projektu wykazywane w fakturach – mówi prokurator Ewa Antonowicz, rzeczniczka zielonogórskiej prokuratury okręgowej. Natychmiast została przeprowadzona kontrola unijnego projektu. Urzędnicy wtedy wykryli wyłudzenia i oszustwa, która zgłosili prokuraturze.

Chcieli na miliony oszukać lubuski urząd marszałkowski

Okazało się, że firma najpierw złożyła nieprawdziwe informacje oraz nierzetelne oświadczenia, które miały wpływ na pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie dofinansowania na realizację projektu.

Firma, która złożyła projekt i dostał na niego pieniądze korzystała z usług kilku innych firm. To oczywiście była zmowa. To firmy zawyżały koszty faktur wyłudzając unijne pieniądze. – Firmy zaangażowane w przestępczy proceder sztucznie zawyżały koszty projektu poprzez wystawianie zawyżonych lub nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur, dotyczących rzekomych kosztów poniesionych w ramach realizacji projektu – informuje CBA.

Czytaj też – Przyjechał do zielonogórskiego szpitala z ręką rozerwaną piłą łańcuchową. – Lekarze zobaczyli i odmówili mi pomocy – mówi pan Piotr

Oszukany został również Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Oszuści zlecili instytutowi różnego rodzaju ekspertyzy związane z projektem, ale nie zapłacili. Kwota z odsetkami sięga ponad 1 mln zł.

Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do zielonogórskiej prokuratury okręgowej. Tam usłyszały zarzuty. – Zostały zastosowane wobec nich dozory policji oraz zakaz opuszczania kraju – mówi prokurator Antonowicz. Z projektu udało im się wyciągnąć kwotę ponad 1,3 mln zł.

jak podkreśla CBA, sprawa ma charakter rozwojowy.