Chinka chciała przekupić strażników granicznych

  Nielegalnie przebywająca w Polsce Chinka próbowała wręczyć 120 euro funkcjonariuszowi straży granicznej w zamian za odstąpienie od zatrzymania. Poza nielegalnym pobytem usłyszy teraz zarzut łapownictwa czynnego.

  Funkcjonariusze z Placówki w Świecku kontrolowali pasażerów pociągu relacji Amsterdam – Warszawa, gdy w jednym z przedziałów wylegitymowali obywatelkę Chin. Kobieta posiadała przy sobie niemiecki dokument pobytowy wydawany osobom starającym się o uzyskanie statusu uchodźcy w Niemczech, który nie stanowi podstawy do podróżowania po innych krajach.

  --- Czytaj dalej pod reklamą ---

  W związku z nielegalnym przekroczeniem granicy usłyszała, że musi zostać zatrzymana i złożyć stosowne wyjaśnienia do postępowania administracyjnego, które zakończy się przekazaniem jej do Niemiec. – Wówczas zaproponowała funkcjonariuszowi 120 euro w zamian za odstąpienie od zatrzymania. Funkcjonariusz pouczył ją o skutkach prawnych jej zachowania. Kobieta nie ustępowała – informuje chor. Anna Galon, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej:

  Została zatrzymana i zamiast jednego usłyszała dwa zarzuty, ten drugi już z kodeksu karnego – usiłowania wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu.

  Rozmowa między funkcjonariuszem a obywatelką Chin odbywała się w języku niemieckim.