Policjanci gorzowskiego CBŚP wspólnie z wydziałem śledczym zielonogórskiej prokuratury okręgowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu zajmowali się produkcją i hurtowym handlem narkotykami w postaci mefedronu oraz amfetaminy. Mogli na tym zarobić kilkadziesiąt milionów złotych.
Policjanci CBŚP rozpracowywali grupę od ponad roku. W tym czasie zlikwidowali trzy laboratoria produkujące narkotyki syntetyczne. Przejęli blisko 879 kg mefedronu, 3,5 kg marihuany oraz blisko 4 tys. litrów substancji przekazanych do badań laboratoryjnych.
W trakcie przeszukania hali produkcyjnej w Zielonej Górze w maju 2020 r. policjanci odkryli laboratorium, w którym trwał proces wytwarzania narkotyków syntetycznych.
Skala na jaką były wytwarzane substancje psychotropowe była ogromna. Zabezpieczono blisko 375 kg mefedronu, 1100 litrów substancji, z których można wyprodukować narkotyk. Zabezpieczono urządzenia wchodzące w skład profesjonalnej linii służącej do produkcji narkotyków.
W Górzynie (pow. żarski) na terenie prywatnej posesji w styczniu 2021 r. zlikwidowano kolejne laboratorium, przejmując 337 kg mefedronu oraz znaczną ilość półproduktów służących do produkcji tego narkotyku.
W Gubinie w czerwcu br. zabezpieczono kolejną linię produkcyjną narkotyków oraz ok. 3 tys. litrów substancji płynnych i ponad 200 kg substancji stałych. Potwierdzono wśród zabezpieczonych substancji 167 kg mefedronu.
W trakcie likwidacji laboratorium zabezpieczono sprzęt oraz urządzenia świadczące o tym, że narkotyki mogły tam być wytwarzane na dużą skalę od wielu miesięcy. O wielkości wytwórni może świadczyć fakt, że jej oględziny prowadzone były przez blisko dobę przez kilkunastu funkcjonariuszy, w tym przez biegłych z laboratorium kryminalistycznego komendy wojewódzkiej w Gorzowie.
Stężenie szkodliwych dla zdrowia oparów substancji w pomieszczeniach było tak duże, że do ich wentylacji konieczne było zaangażowanie straży pożarnej z Gorzowa i Gubina.
W trakcie czynności zabezpieczono również pistolet maszynowy, broń palną krótką oraz kilka tysięcy sztuk amunicji.
Łącznie podczas akcji zatrzymano 15 osób, w tym m.in. 3 tzw. chemików oraz 3 osoby podejrzane o zorganizowanie przestępczego procederu. Tylko w trakcie ostatnich działań zatrzymano 5 osób w wieku od 27 do 38 lat.
Z zabezpieczonych substancji chemicznych w poszczególnych laboratoriach, stanowiących prekursory narkotyków można by było uzyskać kolejne co najmniej 134 kg mefedronu.
Zatrzymani w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania i posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Sąd na wniosek CBŚP i Prokuratury tymczasowo aresztował 9 osób.
Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych warte ok. 350 tys. zł.