Złe samopoczucie, które pojawia się na następny dzień po imprezie, jest związane z nadmiernym spożyciem alkoholu. Dawka, która będzie powodowała takie objawy, może być bardzo różna i zależy od indywidualnych uwarunkowań, okoliczności spożywania alkoholu i wielu innych czynników. Sprawdź, jak uchronić się przed kacem!
Każdy, kto kiedyś przesadził z alkoholem, ma świadomość, jak ciężki potrafi być następny dzień. Dlatego warto wiedzieć, jak złagodzić objawy kaca i zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Należy też pamiętać, że taki stan wymaga odpoczynku i nie zaleca się podejmowania w tym dniu różnych wymagających aktywności. Czego powinno się unikać podczas kaca?
Kac a jazda samochodem — co musisz wiedzieć?
Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu i jest niebezpieczne, nieodpowiedzialne i zagrożone różnymi sankcjami karnymi. Dlatego po spożyciu alkoholu nie wolno wsiadać za kółko. W tej kwestii większość osób jest raczej zgodna, wątpliwości pojawiają się natomiast w kontekście kaca. W internecie dostępny jest kalkulator alkoholu, który pozwala obliczyć szacunkowe stężenie tej substancji we krwi.
Trzeba jednak pamiętać, że tempo detoksykacji po alkoholu jest bardzo indywidualne, więc dane uzyskane na tej stronie należy traktować jedynie orientacyjnie. Aby otrzymać pewniejsze wyniki, można zastosować alkomat z atestem.
Należy też pamiętać, że nawet jeśli zawartość alkoholu we krwi jest na tyle niska, że mieści się w dopuszczalnych normach, nie znaczy to, że można już bezpiecznie prowadzić samochód. Bardzo często zdarza się, że kac powoduje dolegliwości skutkujące zaburzeniem koncentracji i wydłużające czas reakcji. Dlatego oceniając swoją zdolność do jazdy, warto brać pod uwagę nie tylko zawartość alkoholu we krwi, ale także ogólne samopoczucie.
Kac a ilość wypitego alkoholu
w kontekście kaca niezwykle istotna jest też ilość wypitego alkoholu. Szybkość detoksykacji jest kwestią bardzo indywidualną, jednak można znaleźć informacje dotyczące dawek uznawanych za bezpieczne. Dlatego osoby zastanawiające się – ile mogę wypić – powinny wziąć pod uwagę czynniki takie jak wiek, płeć, masa ciała, czy ogólna kondycja fizyczna, a także stan zdrowia.
Istnieją też przypadki, w których nie zaleca się spożywania nawet bardzo niewielkich dawek alkoholu. Jest to głównie okres ciąży i karmienia piersią oraz niektóre choroby – np. cukrzyca czy choroby serca. Bardzo szkodliwe może być też łączenie alkoholu z niektórymi lekami – zawsze warto to sprawdzić na ulotce leku, a w razie wątpliwości zapytać lekarza.
Zdrowa i zbilansowana dieta – jakie produkty włączyć do codziennego żywienia?
Popularne mity dotyczące walki z kacem
Kac jest dolegliwością, z którą mierzy się wiele osób. Dlatego istnieje tak dużo porad dotyczących walki z tą przypadłością. Można do nich zaliczyć np. Bardzo szkodliwy mit dotyczący łagodzenia skutków kaca przy pomocy alkoholu. Dokładanie kolejnej porcji tej substancji nie tylko nie pomoże zwalczyć dolegliwości, a może się przyczynić do rozwoju alkoholizmu.
Kolejna obiegowa opinia głosi, że na kaca najbardziej pomaga praca, lub trening. O ile delikatna aktywność fizyczna jest w tym stanie jak najbardziej zalecana, to forsowny wysiłek może wręcz pogłębiać wszystkie dolegliwości.