Duża akcja zielonogórskiej drogówki. Skontrolowanych ponad 100 kierujących

Policjanci zielonogórskiej drogówki przez cały piątek, 17 maja, prowadzili działania „Prędkość”. Skontrolowali 130 samochodów i ujawnili 105 wykroczeń drogowych, w tym 79 to przekroczenia dozwolonej prędkości. Zatrzymany został też kierujący, którego pojazd miał tablice rejestracyjne od innego samochodu.

Policjanci przez cały piątek, w różnych miejscach miasta i powiatu kontrolowali prędkość pojazdów. Skontrolowanych zostało 130 samochodów. Policjanci ujawnili 105 wykroczeń drogowych. W tym 79 to były przekroczenia dozwolonej prędkości. Policjanci zatrzymali dwóch kierujących po użyciu alkoholu oraz jedno prawo jazdy.

--- Czytaj dalej pod reklamą ---

W Wilkanowie zatrzymany został kierujący Oplem Astra, który jechał z szybkością 83 km/h w miejscu gdzie dozwolone jest 50/h. Okazało się, że samochód nie ma również obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz przytwierdzone tablice od innego pojazdu. To przestępstwo, za które grozi kara do 5 lat więzienia.

Akcja policji w Zielonej Górze

Zgodnie z przepisami pojazd jest dopuszczony do ruchu kiedy ma zalegalizowane tablice rejestracyjne.  

Policjanci od wielu lat informują, że to prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Analizy zdarzeń drogowych wskazują, że w zależności od roku jest to 20 proc. do 25 proc. wypadków. Badania wskazują również, że wśród śmiertelnych ofiar wypadków ponad 20 proc. pochodzi ze zdarzeń, których przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Mimo zwiększonych kar, zaostrzonych przepisów, ryzyka utraty uprawnień do kierowania, kierujący wciąż nie stosują się do przepisów o dozwolonej prędkości.