Trzeci raz festiwal Pol’and’Rock (wcześniej to Woodstock) zostaje uznany przez policję jako impreza o podwyższonym ryzyku. Dlaczego?
Jurek Owsiak pisze, że „Pomimo doskonałej opinii na temat zabezpieczenia medycznego, doskonałej opinii na temat zabezpieczenia sanitarnego, doskonałej opinii o Festiwalu wyrażonej w sondażu przeprowadzonym wśród mieszkańców Kostrzyna, a także pomimo doskonałej opinii tysięcy uczestników poprzednich edycji wydarzenia – tegoroczny Festiwal Pol’and’Rock otrzymał, w formalnej ocenie Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim kom. Fabiana Rogali, status imprezy o podwyższonym ryzyku. A przecież nawet sama policja, po ubiegłorocznej edycji festiwalu, wyrażała jak najbardziej pozytywne zdanie, mówiące o imprezie dobrze zorganizowanej i bezpiecznej.
Zdaniem Fundacji WOŚP tegoroczna opinia nie ma żadnego oparcia w rzeczywistej sytuacji, która by mówiła o zwiększonym prawdopodobieństwie wystąpienia zagrożeń czy nieprzestrzegania przez Organizatora zasad organizowania takiej imprezy. Realnie – nie ma żadnej, absolutnie żadnej podstawy, by po raz kolejny opiniować, że festiwalowa społeczność to narkomani, zadymiarze, ludzie pozbawieni wzajemnego szacunku i tolerancji, ludzie agresywni wobec wszystkich i wszystkiego, co ich otacza, a nasz festiwal jest skupiskiem wszelkiego zła tego świata.
Lubuska policja wydała w tej sprawie oświadczenie
W związku z dużym zainteresowaniem przedstawicieli środków masowego przekazu opinią Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wlkp. dotyczącą festiwalu Pol’and’Rock, przedstawiamy oświadczenie Lubuskiej Policji.
Po raz kolejny lubuscy policjanci zaangażowani są w zapewnienie bezpieczeństwa jednej z największych imprez masowych, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wkład w służbę policjantów, pracujących w Kostrzynie nad Odrą podczas festiwalu, jest doceniany przez samych miłośników tego wydarzenia. Dla Policji priorytetem jest bezpieczeństwo każdego, kto w tym czasie zdecyduje się odwiedzić miejsce, które w kulminacyjnych momentach koncentruje nawet kilkaset tysięcy osób.
To spore wyzwanie i ogromna odpowiedzialność dla instytucji, która jest najbardziej odpowiedzialna za bezpieczeństwo. W takich sytuacjach Policja musi przedsięwziąć środki, które w sytuacji kryzysowej dadzą rękojmię optymalnej reakcji na określone zagrożenia. Te zostały bardzo wyraźnie zdefiniowane w analizie ryzyka przygotowanej przez policyjnych ekspertów i zawarte w opinii Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wlkp. Chodzi o możliwość wystąpienia m.in.: zamachów terrorystycznych, paniki wywołanej fałszywym alarmem lub faktycznie zaistniałym zamachem, zakłóceniami ładu i porządku publicznego, przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, przestępstw narkotykowych, przestępstw na tle seksualnym.
Warto wskazać, że te zagrożenia zostały zdefiniowane przez samego organizatora tegorocznego festiwalu i przesłane do gorzowskiej Policji we wniosku o wydanie opinii. To ważne, że sam organizator zauważa mogące wystąpić zagrożenia, na które w poprzednich latach wskazywała Policja.
Chcemy podkreślić, że status imprezy masowej podwyższonego ryzyka (Duża Scena i Mała Scena) ma na celu zapewnienie wszystkim uczestnikom tego wydarzenia bezpieczeństwa, które w takich sytuacjach powinno być wspólnym mianownikiem zarówno dla samego organizatora, jak i służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie festiwalu. Ten rodzaj zabezpieczenia funkcjonujący już w poprzednich latach sprawił, że nie doszło do zdarzeń, z którymi mierzyły się państwa Europy Zachodniej.